Home / Dekorasyon / 5 Harika Dekorasyon İpucu ile Evinizdeki Boş Alanları Verimli Kılın

5 Harika Dekorasyon İpucu ile Evinizdeki Boş Alanları Verimli Kılın

Evlerdeki kullanım alanları her ne kadar evlerin büyüklüğü ile doğru orantılı olsa da alanları verimli kullanmak kimi zaman küçük metrekareli evleri bile oldukça kullanışlı ve verimli bir yaşam alanına çevirebilir. Ancak bunun için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle de alışkanlık olarak görülen ve neredeyse hiç sorgulanmayan yerleşimleri yeniden gözden geçirmek oldukça fark yaratıyor.

Küçük Evleri Dekore Etmek

Küçük evleri dekore etmek için öncelikle evinizin yapı özelliklerini iyi tanımalısınız. Hangi alanları kullanabilirsiniz, hangi alanları kullanamazsanız ya da hangi alanları nasıl farklı kullanabilirsiniz şeklinde sorularla adım adım ilerleyebilirsiniz.

Ancak bu yazımızda balık tutmayı öğretmeyeceğiz, direk tutulmuş balıkları göstereceğiz. 🙂 Zira bu yazımızda küçük evlerin dizaynı konusunda oldukça işinize yarayacak ipuçlarını sunacağız.

Hadi başlayalım!

1 – Kileri Verimli Kullanın

Kiler olarak kullanın ufak odaları gözümüzde aslında gereğinden fazla küçültürüz. Bu da oraları daha verimsiz kullanmamıza neden olur. Ancak saklama kaplarından beylerin alet çantalarına kadar birçok şeyi de orada tutmak isteriz. Peki bunu nasıl verimli olarak gerçekleştirebiliriz?

kiler-kullanimi-kolay-dekor 5 Harika Dekorasyon İpucu ile Evinizdeki Boş Alanları Verimli Kılın

Baştan söyleyelim, burada biraz marangozluk becerisi gerekebilir. Ya da denk getirebilirsiniz veya yaptırabilirseniz harika bir çözüm bulmuş olursunuz.

verimli-kiler-kullanimi-kolay-dekor 5 Harika Dekorasyon İpucu ile Evinizdeki Boş Alanları Verimli Kılın

Yapmanız gereken kilerin sadece duvarlarına yaslanmış dolaplar kullanmaktan ziyade o köşelerin kesişim alanlarını oval bölmeler yaptırmanız. Bu sayede boşta kalan orta kısımdan da pay alabilirsiniz ve çok daha fazla eşyayı çok daha düzenli olarak saklayabilirsiniz.

kiler-kullanimi-nasil-olur-kolay-dekor 5 Harika Dekorasyon İpucu ile Evinizdeki Boş Alanları Verimli Kılın

Küçük evlerin dekorasyonu konusunda harika bir kullanım olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

2 – Taçlarınızı ve Tokalarınızı Müthiş Bir Şekilde Toplayın

Hanımların sıkça kullandıkları ve ortalama her bir bayanda en az on tane bulunan taçları ve tokaları muhafaza etmek bazen sorun olabiliyor. Hatta birçok bayan bu nedenle ev sevdiği tacını ya da tokasını kolaylıkla kaybedebiliyor.

tac-ve-toka-toplama-merkezi-kolay-dekor 5 Harika Dekorasyon İpucu ile Evinizdeki Boş Alanları Verimli Kılın

Yukarıdaki görselde olduğu gibi genellikle diş fırçası kaplarının ya da ona benzer bardak tutacaklarının banyoda uygun bir yere yerleştirilmesi taçlarınız ve tokalarınız için harika bir merkez olabilir.

3 – Çiçekleri Asın!

Çiçekleri ve yeşilliği hemen herkes sever. Evlerin de olmazsa olmaz dekorasyon trendleri arasında her daim bulunan çiçekler bir süre sonra evin her yanını sarmış bir halde karşınıza çıkabilirler. Özellikle de sarmaşık gibi gezip tozmayı seven bitkiler!

cicek-sepeti-modeli-kolay-dekor 5 Harika Dekorasyon İpucu ile Evinizdeki Boş Alanları Verimli Kılın

Aslında bir dönemin popüler çözümlerinden birini yeniden gündeme getirmekten başka bir şey yapmıyoruz. Zira çiçekleri bir arada tutmak ve alandan tasarruf etmek için en güzel çözümlerden biri onları katlı sepetlere asmak ve sepetleri de tavandan aşağı sarkıtmak. Bunun için küçük bir matkap çalışması gerekse de ortaya çıkan sonuç herkesi mutlu edecektir.

4 – Bardaklarınızı ve Tabaklarınızı Hizaya Getirin!

Ah o bardaklar. Üst üste konsa bir dert, yan yana konsa başka bir dert. Mutfakta en çok yer kaplayan ürünlerden biri olan bardakların birçoğu da üzerinde taşıdığı desenler nedeniyle ve manevi hatıraları nedeniyle atılamıyor. Ancak çözüm hiç de uzak değil.

bardak-dizme-ipucu-kolay-dekor 5 Harika Dekorasyon İpucu ile Evinizdeki Boş Alanları Verimli Kılın

Yapmanız gereken ise askılı vidalardan alarak mutfak dolaplarınızdan uygun olan bir ya da birkaç tanesini bu işe ayırmak. Belli aralıklar yerleştirilecek askı vidalar sayesinde dolap içlerinde özellikle de dolapların üst kısımlarındaki boş alanları kullanarak bardakları ve tabakları düzgün bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

5 – Ayakkabı Bölümü Hazırlayın

Ayakkabılar belki de evin en çok yer işgal eden ya da unsurlarından biri. Bayanların çok sayıda ayakkabısının olması ve beylerin de onlara ayak uydurması halinde bir süre sonra ondan fazla çift ayakkabının nereye yerleştirileceği ciddi bir sorun haline gelebilir. Ancak bu olası sorun son derece kolay bir çözümle aşılabiliyor.

ayakkabi-kosesi-ipucu-kolay-dekor 5 Harika Dekorasyon İpucu ile Evinizdeki Boş Alanları Verimli Kılın

Başta kiler olmak üzere evinizin en az kullanılan ve en az ziyaret edilen bir köşesini belirleyin. Aynı zamanda bu köşenin biraz girinti halinde olması işleri oldukça kolaylaştıracaktır. Söz konusu alanı çift taraflı bant ve daha önceden kullanacağınız alanı ölçerek aldığınız ya da kestirdiğiniz alüminyum çubuklarla kat kat hazırlayın. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey ayakkabıların tutunmak için topuklu olmaları gerekiyor. Diğer ayakkabıların da onların altına koyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan IKEA 2018 TV Ünitesi Modelleri başlıklı makalemizde IKEA, ikea 2018 tv üniteleri ve IKEA TV üniteleri çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

81 queries 0,607