Home / Aydınlatma / Abajur Alırken Nelere Dikkat Edelim?

Abajur Alırken Nelere Dikkat Edelim?

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçası olan abajurlar, son yıllarda tercih edilen aksesuarlardan oldu. Özellikle ev dekorasyonunda tercih ettiğimiz  abajur modelleri, dekor ettiğiniz mekanın bir anda havasını değiştirebiliyor.

Abajurlar genellikle dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Abajurları antrede, oturma odanızda, yatak odanızda, okuma köşenizde kullanabilirsiniz

Bir abajurun seçimi sizin için kolay görünebilir, ancak bu  kolay değildir. Nasıl?Hadi bunu keşfedelim! Abajur satın alırken dikkat edeceğimiz şeylerden bir tanesi abajuru nerde kullanacağımız. Bunun dışında dikkat edeceğimiz bir diğer şey abajurun kalitesi, nitelikli bir abajur alırsak yapıldığı metalin paslanmaya karşı dayanıklılığı bunu sağlayan  boyası kaliteli olursa aldığımız abajuru uzun yıllar boyunca kullanabiliriz.Bunun yanında abajurun başlığında kullanılan malzeme önemlidir.Abajur başlığında genelde iki malzeme kullanılır biri bez diğeri pvc’dir .Abajur başlığında kullanılan malzemenin bez olması her ne kadar  ışığı geçirgenliği hava alması konusunda avantajlı gibi gelsede temizli konusunda size sıkıntı yaşatabilir.Bu bezi ıslak bezle veya herhangi birşeyle temizlemeniz zor olabileceği için abajur seçerken veya abajur başlığı alırken bez olup olmadığına dikkat edin. Abajur görüntüsü ile mekanınıza ferahlık ve şıklık katacak  abajur modellerinin sadece dış görünümü önemli değil. Yayacağı ışık ve kullanılacağı oda da büyük önem taşıyor. Ampul kullanımı, dokunmatik olup olmaması, kablo uzunluğu almadan önce dikkat etmeniz gereken özellikler arasında yer almaktadır. Abajur modelleri renk ve desen yönünden çeşitlilik göstermektedir. Özellikle beğendiniz bir abajuru ilerleyen dönemlerde farklı ayaklar alarakta kullanmanız mümkün olabilir. Abajur şapka ve ayakları ile kendi tarzınıza uygun modeller yapabilirsiniz.

Abajur modellerinin bir çok çeşidi var. Modern olsun, klasik ya da avangart olsun bir çok model ile abarjurlar karşınıza çıkabiliyor.

Abajurları sadece salon ve oturma odasında değil, yatak odanızda ,çocuk odasında ,antrede,  okuma köşenizde  da kullanabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız “Abajur Modelleri” galerimize göz atmayı unutmayın!

Bir önceki yazımız olan Modern Ev Dekorasyonunuz İçin Avize Modelleri 2018 başlıklı makalemizde avize çeşitleri, Avize Modelleri ve avizeler hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

76 queries 3,409