Home / Dekorasyon / AHŞAP MOBİLYA TEMİZLİK VE BAKIMI

AHŞAP MOBİLYA TEMİZLİK VE BAKIMI

Ahşap mobilyalar her evde zarif bir stil ifadesi oluşturuyor. Yüksek dayanıklılık ve kolaylıkla temin edilebilir ahşap mobilyalar evlerde sık olarak kullanılmaktadır. Nefis bir tasarıma sahip olan modern gardırop veya antika veya süslü ahşap mobilyaların , satın aldığınız günden itibaren güzel ve görkemli kalmasını isterseniz , düzenli bakıma gereksinim duyarsınız.
LEKELERİ HEMEN SİLİN
Çoğu kez dökülen yiyecekler, özellikle kırmızı şaraplar, çay / kahve, su ahşap ev mobilyalarımızda çirkin lekeler bırakabilir. Bunu önlemek için her ahşap yüzey üzerinde yiyecek ve içecek servis ederken her zaman bir fincanın kullanımını teşvik edin. Ahşap masanızın üzerine herhangi bir dökülme veya leke varsa, en iyi çözüm yüzeyi hemen nemli bir bezle silin.
ÇİZİKLERDEN KAÇININ
Mobilyalarınızın üzerine metalik fotoğraf çerçevesi veya mum standı gibi bilmediğiniz herhangi bir keskin kenarlı nesneyi yerleştirdiğinizde , mobilyalarımızın yüzeyinde çizikler olur. Bu nedenle her zaman bir masa örtüsü kullanmanız önemlidir.
DOĞRUDAN GÜNEŞ IŞIĞINDAN KAÇININ
Uzun süre güneşe doğrudan maruz kalma, cilanın o noktadan kaybolmasına neden olabilir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalma, ahşap mobilyaların yıkanmış halde görünmesine ve solmaya neden olacağından , ahşap mobilyalarınızı güneş ışığına maruz kalacak şekilde yerleştirmekten kaçının veya mobilyamızın bulunduğu odadaki perdeleri çekerek mobilyalarımızı güneş ışığından koruyun.
DÜZENLi PARLATMA
Eğer mobilyalarınızda vernik ya da cila dökülme ,soyulma sorunu başladıysa düzgünce yapılacak bir zımparalama işleminden sonra bir kat vernik atmak mobilyanın ömrünü uzatacaktır.Mobilyalarınızı cilalarken aşırı derecede cila kullanmamaya dikkat edin. Çünkü düzgün ve iyi bir şekilde sürülmüş olan kaliteli bir cila bol miktarda gelişi güzel sürülmüş bir ciladan çok daha iyi bir iş çıkarır. Mobilyanıza sürdüğünüz cilanın fazla olup olmadığını anlamak için cilalamadan sonra mobilyanıza parmağınızı sürün ve eğer parmağınızı sürdüğünüz yerde herhangi bir iz kalıyor ise o zaman cila fazla uygulanmış demektir.
SABUNLU TEMİZLEYİCİLERE DİKKAT
Sabun içerikli temizlik veya bulaşık deterjanı ahşap yüzeylere kalıcı zarar verebilir. Su ve sabun ahşap mobilyanızın cilasına ve hatta içine işleyerek yapısına da zara verir.Hiç istemeyiz ama diyelim ki üzerine dökülen herhangi bir sıvı da aynı etkiyi yapar. Aynı şekilde üzerine konulan sıcak tabak, bardak boyasına zarar verir ve kabarmasına yol açabilir. Bu nedenle bu gibi şeyleri mobilyalarınızın üzerine koyarken mutlaka altlık kullanmak gerekir.
HER ZAMAN HATIRLA:
– Mobilya güneş altında bırakmayın
– Temizleme esnasında nem birikmesini önleyin
– Antik ahşap mobilyalar için profesyonellerle birlikte kontrol edin.

– Sık sık toz alın

Bir önceki yazımız olan Modern Ev Dekorasyonunuz İçin Avize Modelleri 2018 başlıklı makalemizde avize çeşitleri, Avize Modelleri ve avizeler hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

77 queries 0,796