Home / Örgü / Amigurumi İle Oyuncak Örme

Amigurumi İle Oyuncak Örme

Amigurumi İle Oyuncak Örme

Son yılların örgü modası içerisinde amigurumi yapımı ön plana çıkmaktadır. Oyuncaklarda ön plana çıkan bu moda, evinde farklı aksesuarları kullanmayı sevenler ve çocuk sahibi olan kişiler tarafından büyük ilgi görmektedir. Bebek, hayvan figürü gibi yüzlerce farklı oyuncak amigurumi tekniği ile örülebilmektedir. Örgü kurslarında ve internetteki örgü öğrenme videoları içerisinde amigurumi ile oyuncak örme konusunda eğitici bilgiler paylaşılmaktadır.

Amigurumi Başlangıç Aşaması

Sihirli halka yapımı ile amigurumi örgü başlanmaktadır. Sihirli halka yapımı için, parmağa bir miktar ip dolanır. Orta parmaktan bir tur ip geçirilir. İçinden batıp parmaktaki ipten çekerek halka oluşturulur. Bu halkanın içerisine batılarak 6 sık iğne yapılır. Arada boşluk olmaması için bu aşamada ipi çekerek örgünün sıkılaştırılması gerekmektedir. Böylece amigurumi ile oyuncak yapımı ilk aşaması tamamlanmış olmaktadır.

 

Amigurumi Sayı Artırma ve Eksiltme Yöntemi

Oyuncak örümü esnasında belirli yerlerde sayıyı artırmanız gerekmektedir. Sayı artırma işlemi, örgüye yeni başlayanların kafasını biraz karıştırsa da oldukça kolay bir yöntem ile yapılmaktadır. Sayı artırmak için yapılan 6 sık iğnenin her birinin arasına çift batılarak sayı artırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlem, amigurumi örgü tekniği yapılırken örgü istenilen boyuta gelene kadar tekrarlanarak devam edilmektedir.

Sayı artırma olduğu gibi sayı eksiltme işleminin yapılması gereken yerler de olmaktadır. Sayı eksiltme işleminde iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Sayı eksiltmek istenilen sıra örülürken 1 sık iğne atlanarak örgüye devam edildiğinde sayı eksilmiş olmaktadır. Gizli sayı eksiltmede ise kendi tarafınızdaki ilmeklerin ikisini bir örerek yapılmaktadır.

Amigurumi Bitirme İşlemi

Amigurumi örgüde oyuncağın içerisine elyaf doldurulduktan sonra bitirme yapılması gerekmektedir. Örgüde eksiltme işlemine başlandıktan sonra 6 sık iğne kalana kadar bu şekilde devam edilir. 6 sık iğne kaldığında uzun bir iplik kalacak şekilde ip kesilir. Bırakılan iplik bir iğneye geçirilir. Elyafı doldurduktan sonra sağ elini kullananlar saat yönünün tersine, sol elini kullananlar ise saat yönünde ilmeğin ön kısmından iğne geçirilir. İlmekler bu şekilde takip edilerek iğne ilerletilir. Bu kısımda ip sıkılaştığında ortada bir delik kalabilmektedir. Bundan kurtulmak için ortasından iğne ile batarak diğer ucundan çıkılır. İpi çekilerek bitirme işlemi tamamlanır.

319-Amigurumi-İle-Oyuncak-Örme-660x308 Amigurumi İle Oyuncak Örme

Bir önceki yazımız olan Örgü Büstiyer Yapımı başlıklı makalemizde Örgü Büstiyer Yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

71 queries 0,389