Home / Dekorasyon / Benzersiz Salon Tasarım Fikirleri
Stylish  Benzersiz Salon Tasarım Fikirleri
Stylish Benzersiz Salon Tasarım Fikirleri

Benzersiz Salon Tasarım Fikirleri

Bir evin salonu, misafirlerin eve girdiğinde gördüğü ilk odadır. Bu yüzden ziyaretçilerin zihninde kalıcı bir izlenim yaratmaktan büyük ölçüde sorumlu olan salonunuzun sahip olduğu tasarım temasıdır.

Evinizde misafirlerin yanı sıra aile üyeleriniz tarafından da kullanılan tek odadır salon. İşte sizlere salonunuzu daha eğlenceli ve cazibeli hale getirecek bazı fikirler.

1) Davet edici bir renk düzenini benimseyin.

Bazen büyük evlerin geniş bir girişi olabilir, ancak çoğu apartman dairesi ve küçük ölçekli evler için, dar ve küçük bir antreden sonra  hemen salona geçilir. Salonunun büyüklüğü de yine bina yapısının büyüklüğüne göre değişir. Eğer küçük bir salonunuz varsa duvarlar için seçeceğiniz parlak bir renk düzeni her zaman davet edicidir ve büyük bir alan hissi verir. Bunu nedeni, odaya giren ışığın, parlak renkli duvarlardan yansıması ve eşit aydınlatılmış fazladan bir alan yaratmasıdır.

2) Mobilya düzenini önceden planlayın

Bu nokta son derece önemlidir. Ev planlarının çoğunda diğer tüm odaların yani yatak odaları, mutfak, yemek, aile odaları, üst katlara ulaşmak için merdiven bloğunun her zaman salondan geçtiğini göreceksiniz.

Dolayısıyla, ziyaretçilerin ve aile üyelerinin ev içinde seyahat etmesinin kolaylığını dikkate almak gerekir. Ayrıca iç odalara taşınması gereken mobilya parçaları da boşluktan geçirilecektir. Bu amaçla, herhangi bir mobilya satın almadan önce mobilya düzenini planlamak son derece önemlidir. İyi planlanmış bir mobilya düzeni, salon oturma alanlarında rahatsızlık duymadan odalar arasında dolaşmayı kolaylaştıracaktır.

3) Dekorasyon aksesuarları kullanın

Aksesuarlar her türlü ev dekorasyonu için mükemmel araçlardır. Bunlar büyük fark yaratan küçük şeylerdir. Aksesuarlar heykelleri, kapalı çeşmeleri, bitkileri, perdeleri, duvar saatlerini, resim çerçevelerini, duvar asmalarını, vb. içerebilir. Tüm bunlar salonunuzu tasarlarken boşlukları doldurmak için kullanabileceğiniz materyallerdir.

Fakat nasıl kullanacağınız konusunda bir denge oluşturmalısınız. Örneğin, bir metal heykel, kanepeler yerleştirildikten sonra oluşan köşede serbest bir duruş sergileyebilir. Ama onun alanını küçük gölge seven bir bitki tarafından işgal edilebilir. Bu yüzden birkaç deneme yapmanız, ev dekorasyonunda size birçok bilgi ve deneyim sağlayabilir.

Eğer biraz yaratıcı olursanız ve denemeye hazırsanız, salon tasarım fikirleri üretmek hiç de zor değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Modern Ev Dekorasyonunuz İçin Avize Modelleri 2018 başlıklı makalemizde avize çeşitleri, Avize Modelleri ve avizeler hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

80 queries 1,668