Home / Örgü / Boncuklu Örgü Kolye Yapımı

Boncuklu Örgü Kolye Yapımı

Boncuklu Örgü Kolye Yapımı

Kolyeler, kadınların severek kullandıkları aksesuarların arasında yer almaktadır. Son dönemlerde geniş, boncuklu kolye modelleri oldukça ilgi çekmektedir. Biraz el becerisi ve bir parça uğraş ile örgü boncuklu kolye yapımı oldukça pratik olmaktadır.

Örgü kolye yapabilmek için az sayıda ip gitmektedir. Artan bir ip rahatlıkla örgü kolye modelleri için değerlendirilebilmektedir. Ancak ipin dalamayan, yakmayan, gıdıklamayan cinsten olmasına, kullanırken rahatsız edici olmamasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda boncuklu kolye yapımı için çok sayıda, farklı büyüklüklerde boncuk gerekmektedir.

Örgü Kolye Yapılış Püf Noktaları

Örgü kolye yapmak için tığ örgüsü değil, şiş örgüsü bilmek gerekmektedir. Tığ ile örülen modellerde bulunmaktadır fakat şişle örgü kolye yapımı daha pratik olduğu için sıklıkla bu teknik tercih edilmektedir.

Haraşo örgü modeli, şişle örülen boncuklu örgü kolye modeli için kullanılmaktadır. Bu nedenle örgüyü yeni öğrenmiş kişilerde rahatlıkla bu modeli kendileri için, hediye etmek için örebilmektedir. Boncuklu kolye örmeye başlamadan önce boncukları ipe dizmek gerekmektedir. Boncuk seçimi tamamen kişilere bırakılmaktadır. Burada önemli olan örgüde kullanacağınız ipten geçebilecek büyüklükteki boncukların kullanılmasıdır.

Örgü Kolye Örülüşü

Boncukların örgüde düzenli görünmesini istiyorsanız 7-6-5-4-3-2-1 şeklinde sıralı bir şekilde dizmeye özen göstermelisiniz. Örgüye başlarken şişe iki adet ilmek atılır. Ardından ipe dizilen yedi boncuk bu araya geçirilir. Boncuklardan sonra 2 ilmek daha atılır ve tekrar 7 boncuk geçirilerek sıraya devam edilir. Bu şekilde 17 dilim olacak şekilde sıra örülür.

Üst sıraya başlandığında ilk ilmek örüldükten sonra şişe ip alınarak artırma işlemi yapılır. İsteğe bağlı olarak boncuk sayısında 6 adet koymaya başlanabilmektedir. Kolyenin istenilen büyüklüğüne göre karar verilir. Sıra boyunca tüm ilmeklerde artırma yapılması unutulmamalıdır. Haraşo örgü yapılarak boncuklar azaltılma işlemi ile örgü istenilen büyüklüğe kadar devam ettirilir.

Son sıraya gelindiğinde boncuk almadan iki, üç sıra örülmeye devam edilir. Ardından örgü kesilerek bitirilir. Örgünün başında ve sonunda bir parça ip bırakılarak boyna asılacak kısım oluşturulmalıdır. Buradaki fazla ipler boncukla tığ ile zincir çekerek daha estetik bir hale getirilebilmektedir.304-Boncuklu-Örgü-Kolye-Yapımı-660x371 Boncuklu Örgü Kolye Yapımı

Farklı modellerde el işi boncuklu kolye modelleri için galeriye bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Örgü Bardak Altlığı Yapımı başlıklı makalemizde örgü bardak altlığı ve örgü bardak altlığı modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

75 queries 0,831