Home / Dekorasyon / Dekorasyonda Renk Kullanımı

Dekorasyonda Renk Kullanımı

Evlerinizde kullanmış olduğunuz ana ve ara renkler ruhunuzu yansıttığı gibi hayatınıza etki eden ortamları oluşturur. Renkler psikoloji üzerinde derinden etki yaratmaktadır. Genellikle toprak tonlarında yapılan ev dekorasyonlarında canlı renkler toprak tonlarına eşlik eder.

Kırmızı renk ev dekorasyonunda kullanılmak istendiğinde genellikle salonlarda ve yatak odalarında kullanılır. Kırmızı canlılık ve heyecanın rengidir. Kırmızı kendi başına oldukça canlı bir renk olduğu için ana eşyalarda yada sadece aksesuarlarda kullanılmalıdır. Tüm eşyalarda kırmızı kullanmak gözleri büyük ölçüde yoracaktır.

Evlerde en çok kullanılan renklerden biri de; mavidir. Mavi renk genellikle huzur olarak tanımlanır. Koyu mavi ile indigo mavi en çok tercih edilen mavi tonlarındandır. Mavinin insan üzerinde yarattığı etkilerden biri de; temizlik hissidir. Bu etkiyi evlerinizde yansıtmak için; her alanda kullanabilir özellikle banyolarınızı maviyle donatabilirsiniz. Dekorasyonda maviyi kullanırken açık ve koyu mavileri bir arada kullanmayı deneyebilirsiniz. Mavi ile beraber beyaz rengini de kullanabilirsiniz.

Sarı renginin dekorasyonda ayrı bir yeri vardır. Güneşin rengi olarak bilinen sarı rahatlığın simgesidir. Sarıyı yalnız başına kullanmak istiyorsanız tonlarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Koyu sarı rengini oturma odasında açık sarıyı ise yatak odasında kullanabilirsiniz.

Yeşil renk tonları dekorasyonda kullanılırken insanlara rahat bir ortam sunar. Doğanın rengi olarak bilinen yeşil tonları açık ve koyu yeşil tonlarında kullanılabilir. Ahşap ile beraber kullanılan yeşil tonları doğadaki sakinliği ortamlara adapte etmenizi sağlar.

Toprak tonları dekorasyonda en çok kullanılan renklerden biridir. Toprak tonları ile beraber hemen hemen her renk tonu uyumludur. İnsanları rahatlatan bir renk olarak bilinen toprak tonları gözleri yormaz ve ortama sakin bir enerji kazandırır.

Bir önceki yazımız olan Modern Ev Dekorasyonunuz İçin Avize Modelleri 2018 başlıklı makalemizde avize çeşitleri, Avize Modelleri ve avizeler hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

77 queries 0,566