Home / Püf Noktaları / Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür

Evinizde değişiklik yapmaya karar verdiniz ve eski duvar kağıtlarınızı çıkaracaksınız. Peki duvar kağıdı nasıl sökülür biliyor musunuz?

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür

Evlerinin duvarlarında boya yerine daha gösterişli ve şık bir görünüm sunan duvar kağıdı kullananların yaşamış olduğu en büyük problem şüphesiz yeni döşenecek olan duvar kağıtlarından önce eskisinin sökülmesi işlemidir. Duvarlardan sökülecek olan kağıtlar eski duvar kağıtları ile yeni duvar kağıtları olarak iki guruba ayrılmaktadır. Eski duvar kağıtlarının kaplanması sırasında kullanılan yapışkanların kimyasal formülleri zayıf olduğu için sökülmeleri daha kolaydır. Ama yeni nesil duvar kağıtlarının kaplanması sırasında kullanılan yapışkanların kimyasal formülleri son derece güçlü ve dayanıklı olduğu için bu tarz kağıtların sökülmesi işlemi biraz zahmetli olmaktadır. İster eski olsun isterse de yeni nesil duvar kağıdı olsun her ikisininde sökülmesi sırasında dikkat edilmesi gereken kesinlikle kağıdın altında bulunan duvara herhangi bir şekilde zarar verilmemesidir. Duvara verilecek olan zarar ile birlikte işin zahmeti ve boyutu daha da artmaktadır.

Peki, duvar kağıtlarının sökülmesi sırasında neler yapılmalıdır? İlk olarak sökme işlemi için duvar kağıdının nemlendirilmesi gerekmektedir. Nemlendirme işlemi evinizde bulunan bir kovaya konulacak su ve kağıt tutkalı ile birlikte yapılabildiği gibi aynı zamanda duvar kağıdının kolay sökülebilmesi için buhar makinesi kullanılabilir. Her iki işlemde de ilk olarak sökülecek yerde bulunan kağıdın tüm yüzeyi nemlendirilir. Daha sonra 10-15 dakika bekledikten sonra yavaş yavaş duvar kağıdı sökülmeye başlar. Dikkat edilmesi gereken önemli bir mevzuda söküm sırasında ani çekme veya yukarı doğru kastırma yapmak duvarın zarar görmesine neden olur.

Duvar-Kağıdı-Sökmek Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür

Bir önceki yazımız olan Bahçe Tadında Sebze Yetiştirin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About yzy

72 queries 0,789