Home / Püf Noktaları / Duvar Kağıdı Temizliği Nasıl Yapılır?

Duvar Kağıdı Temizliği Nasıl Yapılır?

Evlere farklı bir doku kazandıran duvar kağıtlarının temizliği ve bakımı çok önemlidir. Kendi haline bırakılan duvar kağıtları zamanla kararır ve kullanılmaz hale gelir. Bu nedenle temizliğine özen gösterilmelidir.

Bu nedenle duvar kağıtlarının tozu belli aralıklarla alınmalıdır. Elektrikli süpürgeden yardım alınarak duvarlar süpürülmelidir. Süpürmeye yukarı kısımdan başlayın ve tozların aşağı inmesini sağlayın. Aşağı doğru inen tozlar daha kolay alınacaktır. Duvarlarınızda örümcek ağı görünüyorsa daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Örümcek ağı duvarınızda leke kalmasına sebep olabilir. Tozları dilerseniz fırça veya bir bez yardımıyla da alabilirsiniz.

Duvar kağıtlarınızın rengi solmuşsa uygulayacağınız bir yöntemle eski canlılığına kavuşturabilirsiniz. 1 litre su içine 2 yemek kaşığı karbonat atın ve bu karışımı süngere batırarak duvarlarınızı silin. Fakat bu esnada gayet nazik davranmalısınız. Duvar kağıdında yağ lekesi gibi lekeler var ise; 1 kaşık su içine 1 kaşık karbonat ekleyerek macun yapın ve sürerek 10 dakika bekletin. Ardından ıslak bezle silin. Bu karışım yerine arap sabununu da tercih edebilirsiniz. Arap sabunu ve su kullanarak lekeli kısmı silebilirsiniz. Aynı şekilde su ile deterjanı karıştırarak da duvar kağıtlarını silmeniz mümkün.

Duvar lekeleriniz çok inatçıysa ve yaptığınız işlemlerden sonra silinmiyorsa bunun için; özel spreyler kullanabilirsiniz. Spreyi sıktıktan sonra dikey hareketler yapmayı unutmayın. Yatay bir şekilde duvarlarınızı sildikten sonra lekeyi geniş alanlara yayabilirsiniz. Bunun yanında dairesel hareketlerde yapmamalısınız. Dikey silme yöntemi duvar kağıtları için en ideal yöntemdir.

Malzemelerden faydalanarak duvarları sildikten sonra ardından nemli bir bez yardımıyla duvarlarınızı kalıntılardan temizleyin. Böylelikle duvarlarınız çok daha temiz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Dekorasyonu İçin Püf Noktalar başlıklı makalemizde Dekorasyonda Püf Noktalar ve Ev Dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

75 queries 0,868