Home / Dekorasyon / ev dekorasyonunda renk kullanımı
Chic evdekorasyonundasarirenkkullanimi ev dekorasyonunda renk kullanımı
Chic evdekorasyonundasarirenkkullanimi ev dekorasyonunda renk kullanımı

ev dekorasyonunda renk kullanımı

Ev Dekorasyonunda Renk Kullanımı

Kuşkusuz ev dekorunun rengi de önemlidir. Her oda kendi renginin yanı sıra kendi dekoruna sahiptir. İşte ev dekorasyonunda renk kullanımı ile ilgili bazı ilginç gerçekler. Hangi odayı hangi renk ile  boyayacağınızın daha uygun olduğunu bileceksiniz.

Yatak odası

Yatak odaları son derece özenle dekore edilmesi gereken yerlerden biridir. Kullandığınız renkler, uyku kalitenizi etkilemeyecek nitelikte olmalıdır. Sevdiğimiz özel bir yer olduğundan burada kullanılan renkler daha sakin ve huzurlu olmalı. Çoğunlukla pastel renkler kullanılmalıdır. Işık, altın renkli berg, pembe pastel mavi ve pembe gibi renkleri uygulayın Renk kullanmadan sakin bir ortam oluşturmak gerekiyor. Renkli olmasını istiyorsanız, aksesuarlarla da yapabilirsiniz. Kırmızı, mor ve siyah için özellikle etkili renkler yatak odalarında yanlış seçimdir. Sıcak renkler romantik ve etkili bir çevre yaratır, ancak soğuk ve nötr renkler daha rafine edilir ve rahatlatıcı olur.

Banyo

Banyolar küçük alanlardır. Bu nedenle, mümkün olduğu kadar parlak renkler daha geniş ve daha rahat bir his yaratmak için kullanılmalıdır. Banyo dekorunun en önemli kısmı basitlik ve saflıktır. Renk berg, açık su ahtapotu, koyu renk su yulafı, açık kahve olarak kullanılabilir. Açık havada bergin hakim olduğu banyolar veya aynı renkte ünitenin arka kısmı belirli renklerde ayrılabilir. Evin bu bölümünde, kırmızı ve kırmızı renklerden uzak durmanın en iyisi. Çünkü bu renk banyoyu daha küçük gösterir. Sıcak bir renk istiyorsanız, orada koyduğunuz aksesuarlar ile bunu yapabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonu

Mutfaklarımız küçükse, parlak renklerden yararlanmak zorundasınız. Mutfak dolaplarında hafif, meşe ve akçaağaç gibi ahşap renkler kullanılabilir.  Açık renkler ve beyaz renkler mutfaklar için idealdir. Mutfak dolaplarında mor, kırmızı ve siyah renklerin kullanılması küçük ve küçük izlenimler yaratır. Küçük ev aletleri, masalar, sandalyeler, mutfak eşyaları gibi mutfakta renk kullanırsanız daha doğru olur. Esas olarak nötr renkler kullanmak ve diğer ögeleri mavi, yeşil, turuncu ve sarı gibi canlı renklerle oluşturmak güzel bir mutfak görünümü yaratabilir.

Çocuk odası

Dekorasyon sırasında çocuklar çok dikkatli olmalılar. 6 ve 6-13 yaşın altındaki çocuk odalarında kullanılacak renkler çok önemlidir. Çünkü bu renkler çocukların zihinsel, fiziksel ve psikolojik gelişiminin gelişiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Tamamen beyaz olan çocukların vizyonlarını geliştirmeleri yasaktır. Odalar tamamen beyaz olduğu için doğrudan ışığın yansımasını kabul ediyorlar. Kırmızı renk, çocuk için son derece rahatsız. Genel olarak, çocukların dekorasyonunda herhangi bir renk kullanılması önerilmez. Örneğin, tamamen pembe veya mavi olmamalıdır. Kızların odaları çoğunlukla pembe. Bununla birlikte, bu renk, berg, krem, ahtapot ve açık gri gibi renklerle birleştirilmelidir. Örneğin, yatak takımları ve mobilyalar, duvar kağıtlarında krem, perde ve halı pembe, pembe, açık su ısıtıcı modelleri olabilir. Çocukların yatak odası, pastel mavi, hafif peynir altı suyu, gri, krem ​​gibi renk kombinasyonlarından oluşursa daha iyi olur. Renk, özellikle siyah, kırmızı, mor, kahverengi ve koyu gri, çocuk odalarında uygun değildir.

Çalışma odası

Çalışma odaları özellikle sessiz olmalıdır. Konsantrasyonu sağlayan rahatlatıcı bir etkiye sahip olmalıdır. Meslek sahibi mesleki gruba ait olup olmadığı da renk seçimi açısından önemlidir. Örneğin, bir sanatçının çalışma odası çoğunlukla beyazdır. Bu odalarda daha fazla krem, berga, açık ahtapot tonları kullanılmalıdır. Bu renklere kahverengi, mavi, gri veya siyah renk eklemek ekstra kombinasyonlar ekleyebilir. Kırmızı, turuncu veya ılık renkleri bir aksesuar veya lokal aydınlatma olarak kullanabilirsiniz. Çalışma odalarındaki huzurun önemli bir nüans olduğunu unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Modern Ev Dekorasyonunuz İçin Avize Modelleri 2018 başlıklı makalemizde avize çeşitleri, Avize Modelleri ve avizeler hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

77 queries 0,675