Home / Örgü / Halkalı Havlu Kenarı

Halkalı Havlu Kenarı

Halkalı Havlu Kenarı

Çeyizlerin olmazsa olmazlarından birisi olan havluların danteller örülerek güzelliklerine güzellik katılmaktadır. Bu makalemizde havlu kenarı dantel örneği olarak halkalı havlu kenarı ve yapılışından bahsedeceğiz. Motif motif eklenerek yapılan örnek ile havlunuz en güzel şekilde renklenecektir. Modelimiz için size gerekli olan malzemeler olarak dantel tığı, havlu kenarı ipi ve halkadır. Tüm bunları tuhafiyelerden rahatlıkla bulabilirsiniz. Havlu danteli için seçeceğiniz ipin kaliteli olmasına dikkat edersiniz iyi olacaktır. Örnekte görüldüğü gibi beyaz ve yanına ekleyeceğiniz istediğiniz renkte iple havlunuzu örebilirsiniz. Örnekteki gibi çiçeğin dış kısımlarını beyaz, ortasını renkli iple örebileceğiniz gibi bunun zıddı olarak dışını renkli iple içini beyaz iple de yapabilirsiniz. Tercih size kalmış.  Her iki türlü de güzel olacaktır.

Havlu Kenarımızın Yapılışı

Havlu kenarımız için gerekli olan malzemeleri satın aldıktan sonra halkalı havlu kenarı yapılışı için örneğe bakarak motifimizi yapmaya başlayabilirsiniz. Resimde gösterildiği gibi halkanın etrafı önce sık iğne doldurulur. Halkanızın içini sık iğne ile doldururken saymaya dikkat edin.  Diğer halkaları birbirine ekleyeceğiniz için eşit şekilde halkanın örülmesi önemlidir. Sayı adedi olarak herkesin el örgüsü fark edeceği için siz kendinize göre halka dolana kadar yapmış olduğunuz sık iğneleri sayarsınız. Sonrasında sık iğnelerin üstüne direkler yapılır. 18 adet kadar direk yapılmış. Direklerin yapılışı için üç zincir çekilip üzeri püpçük oluşturulur. Bu şekilde 18 adet direk yapılarak halka bitirilir. Diğer halkalarda aynı şekilde yapılarak resimde görüldüğü gibi birbirine eklenir.

Havlu Kenarımız Hazır

Modelde görüldüğü gibi halka üzerine basit örme tekniği ile yapılan halkalı havlu modeli kullanılmak üzere hazırdır. Örmüş olduğunuz renkteki iplere göre havlu modeli seçerek örneğimizi havlunuza dikebilirsiniz. Güzel bir model olan havlumuzu ister çeyizinizde isterseniz evinizde kullanabilirsiniz. Çeyizlerde bohçalarda ve daha pek çok yerde havlu modelimizi kullanabilirsiniz. İster kendi çeyizinize isterseniz sevdiklerinize hediye etmek üzere havlu kenarımızı örebilirsiniz. Güzel bir bohça hediyesi olarak ta bu havlu modelimizden en güzel şekilde yararlanabilirsiniz. Tüm malzemelerinizi aldıktan sonra havlu kenarını hemen örmeye başlayabilirsiniz.Halkalı-Havlu-Kenarı-660x362 Halkalı Havlu Kenarı

 

Bir önceki yazımız olan Örgü Bardak Aksesuarı Yapımı başlıklı makalemizde bardak kılıfı örgüsü ve örgü kılıf modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

73 queries 1,630