Home / Dekorasyon / İki Kardeş Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

İki Kardeş Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Çocuk sayısı arttıkça odalarda da çeşitli düzenlemelere gitmek gerekir. İki kardeş için çocuk odası yapılırken yatakların yerleştirilme şekli önemlidir.

Bunun için daha çok ranzalar tercih edilir. Yatak için gerekli olan alan yaratıldığında diğer eşyaların yerleştirilmesi daha kolaydır. Ranzalar erkek çocukları için yarış arabası yada uçak şeklinde olan ranzalardan tercih edilebilir. Kız çocukları için ranzalar desenli veya renkli olabilir.

Çalışma masalarının da yer kaplamaması için birbiri içine geçen masa çeşitleri tercih edilmelidir. Giysi dolabı tercih edilirken de sürgülü giysi dolaplarından da yardım alınmalıdır. Sürgülü dolapların kapısı dışa doğru açılmadığı için yerden tasarruf etmenizi sağlar.

Çocukların arasında olan yaş uç boyutlardaysa odanın yerleştirme biçimi daha farklı olacaktır. Yaşı büyük olan çocuklar için çalışma alanı sağlanmalı, küçük çocuk içinse oyun alanı oluşturulmalıdır. Kardeşlerin birbirine müdahale etmemesi ve düzenlerini bozmaması için gerekli alanlar yaratılmalıdır.

Fakat odayı kullanacak kardeşlerin cinsiyetleri farklıysa işler biraz daha zorlaşabilir. Bu durumda çocuklardan tek tek fikir alınmalı ve psikolojileri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Oda düzeninde birbirine uyumlu renkler bir arada kullanılmaya özen gösterilmelidir. Alakasız renkler kullanıldığında oda çok karışık görünür. Çocukların ruhunu dinlendiren renklerden yardım alınmalıdır. Oyun alanı oluşturulurken az oyuncak kullanılmalı ortada görünen oyuncak olmamalıdır.

Ergenlik döneminde olan çocuklarda odanın düzenini sağlamak biraz daha zordur. Kişisel ilgi alanları daha özel olduğu için çocuklara sorularak odanın düzeni sağlanmalıdır. Çocukların ikisi de ergenlik döneminde ve erkekse tek giysi dolabı kullanılabilir. Yatakları da ranza şeklindeyse ayrılıp paralel bir şekilde odaya yerleştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Modern Ev Dekorasyonunuz İçin Avize Modelleri 2018 başlıklı makalemizde avize çeşitleri, Avize Modelleri ve avizeler hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

77 queries 0,689