Home / Dekorasyon / İlham Veren Çalışma Odaları

İlham Veren Çalışma Odaları

Yoğun çalışma hayatı günümüzde ofis dışında da çalışmayı gerekli hale getirdi ve böylece çalışma odası kavramı da hayatımıza daha fazla girdi. Çalışmayı bir keyfe dönüştürmek isteyenler çok özel kişisel dekorasyon seçimleri ile evlerine şık ve havalı yeni bir mekan da kazandırıyor. Sessiz, düzenli, rahat bir ortamda çalışanlar işlerinin daha kısa sürede bitireceğinden hem dinlenmeye hem de sevdiklerine daha fazla vakit ayırabiliyor.
Çalışma odası dekorasyonunda düzen sağlamak önemli olduğundan çok titiz seçimler yapmak gerekiyor. Bu odalar genelde evimizin en küçük mekanları olduğundan, çok ekonomik bir şekilde kullanılmaları gerekiyor. Renkler de açık tonlarda seçilerek hem rahatlatıcı bir ortam yaratmış olur hem de mekanı geniş gösterebiliriz. Renk skalasında beyazdan çok uzağa düşmemek gerekiyor. Genelde mekanları genişletmek için kullanılan aynalardan ise çalışma odasında uzak durmalısınız. Ayna hem dikkat dağıtır hem de yansıma sonucu ortamı daha kalabalık gösterir.
Çalışma odanızda ilk dikkat edeceğiniz nokta masayı koyacağınız yeri doğru seçmek. Masanızı gün ışığından en fazla ve uzun süre yaralanabileceğiniz bir yere yerleştirmelisiniz. Yazı yazacağınızı hesap ederek masanın soldan ışık almasına dikkat edebilirsiniz. Oda yeterince gün ışığı almıyorsa aydınlatmayı ampullerle desteklemeliyiz. Ampul seçimi çalışma odasında çok dikkatli seçilmeli. Göz yoran ışıklandırmalardan uzak durun, rahatlatıcı ve göze uygun ampuller seçin.
Çalışma odamızda gereksiz eşya olursa, aradığımızı bulmakta zorlanacağımız gibi kalabalık görüntü dikkatimi dağıtır, konsantrasyonumuzu bozar ve çabuk yorulmamıza neden olur. Kafa karışıklı ve huzursuzluktan kaçınmak için çalışma odamızda mümkün olduğunca az eşya bulundurmalıyız.
Çalışma odamızda açık renkleri tercih etmemiz gerektiğini söylemiştik. Kullanacağımız renklerin duygu durumlarımız ve zihinsel işlevlerimizi üzerinde olumlu ya da olumsuz etkisi olur. Açık renkler yanında turuncu ve yeşil kullanarak hem dengeyi sağlamış olursunuz hem de bu renklerin pozitif enerjisinden faydalanırsınız.
Çalışma odasında masa kadar önemli bir diğer mobilya da dolaptır. Seçeceğiniz dolabın şık olması kadar az yer kaplaması ama geniş saklama alanına sahip olması gerekir. Gizli görünmez bölmeleri olan bir dolap eşyalarınızın tümünü saklayarak dağınıklığın önüne geçecektir.
Böyle bir dekorasyonu kişiliğimizi yansıtacak, görmekten mutluluk duyacağımız aksesuarlarla tamamlarsak odada geçireceğimi vakti daha keyifli hale getirebiliriz. Derli toplu ve ferah bir ortamın yanı sıra dekoratif ögelerle zevkimizi çalışma mekanımıza yansıtmak çalışma sırasında kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Duvar saati, çalışma masamızda ya da cam kenarında yetiştireceğimiz bitkiler, sanatsal değeri olan tablolar bunun için idealdir. Sanatın stres azaltıcı etkisi inkar edilemez. Böylece atmosfere de canlılık kazandırmış oluruz. Akvaryum da çalışma odası için ideal bir aksesuar olacaktır. Eğer yerimiz genişse dart gibi bir oyun da kafamızı toplamak konusunda yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan IKEA 2018 TV Ünitesi Modelleri başlıklı makalemizde IKEA, ikea 2018 tv üniteleri ve IKEA TV üniteleri çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

77 queries 0,548