Home / Mobilya / Japon Tarzı Yatak Odaları

Japon Tarzı Yatak Odaları

Geleneksel Japon mobilyalarına baktığınız zaman Zen felsefesi ile hareket ettiklerini ve daha minimalist mobilyalar kullandıklarını görebilirsiniz. Bu felsefe ile hazırlanmış olan yatak odalarında da Japon tarzı yatak odaları hazırlandığını ve bunların çoğunlukla yer yatağı şeklinde olduklarını görebilmek mümkündür.

Yatak odalarında kullanılan çizgiler, şekiller, ışıklar ve kullanılan malzemelerin özenle seçilmiş olduğunu görebildiğiniz bu yatak odalarında daha geniş ve ferah bir alan elde etmek için bazı duvarların kaldırılmış olduğunu görebilmek mümkündür.

Türkiye’de küçük diye beğenilmeyen pek çok eve nazaran daha da küçük olan Japon evlerinde kullanılan eşyaların minimal olması sebebiyle evlerin daha ferah olduklarını görebilmek mümkündür. Japon tarzı yatak odaları için de aynı durum söz konusudur. Bu modeller sayesinde evinizde daha ferah bir alan yaratabilmeniz ve kendinize daha rahat yaşanabilecek bir ortam sağlamanız mümkün olacaktır.

Japon tarzı evlerde genel olarak ferah ve geniş alanlar yaratmak için sürgülü kapıların ve kapakların kullanıldığını görmek mümkün. Hatta bu kapıların özel bir kağıt ya da kumaştan yapılmış olması sayesinde daha hafif olduklarını görebilmek de mümkündür.

Her eşyada daha hafif, daha ince modelleri seçen Japonların tüm mobilyalarında olduğu gibi yatak odalarında da daha ince, hafif ve kolay taşınabilir modeller kullanıldığını görmek mümkündür.

Genellikle ahşaptan elde edilen sedirler kullanılan Japon tarzı yatak odaları için kullanılan yatakların da bizdeki gibi çok kalın yataklar olmadığını ve daha ince yataklar kullanıldığını görebilmek mümkündür. Hatta sedir kullanılmadan ince yataklar serildiğini görebilmek de mümkündür.

Yatak odalarında kullanılan her eşyada olduğu gibi elbise dolaplarında da fazla yer kaplamayan modellerin kullanıldığını görmek mümkündür. Bunlar daha hafif dolaplar oldukları gibi çoğunlukla sürgülü kapaklara sahip olan elbise dolaplarının kullanıldığını görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan L Gardrop Modelleri başlıklı makalemizde Gardrop Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

77 queries 0,451