Home / Örgü / Kalın İpten Kolda Battaniye Örme
????????????????????????????????????

Kalın İpten Kolda Battaniye Örme

Kalın İpten Kolda Battaniye Örme

Kış aylarının en büyük dostu şüphesiz ki battaniyelerdir. Soğuk havalarda sıcacık tutacak, sarılıp film keyfi yapılacak battaniyeler son dönemlerde ev dekorasyonunda ön plana çıkmaktadır. Koltuğun üzerine gelişi güzel bırakılmış gibi duran el örgüsü battaniye modelleri şık birer koltuk örtüsüne dönüşmektedir.

Televizyon keyfini kış aylarında keyifli bir hale getiren televizyon battaniyesi modasının yaygınlaşması ile birlikte diz battaniyesi veya büyük battaniye ören kişilerin sayısı da giderek artmaktadır. Fakat büyük ve uzun modeller olduğu için battaniye örgü modelleri için en büyük problem zaman kaybıdır. Uzun zaman örgü örmeye gerek kalmadan 1 saat içinde battaniye sahibi olmanıza yardımcı olan kolda örülen battaniye ise büyük ilgi görmektedir.

Kalın Yün Örgüleri

Sosyal medya aracılığı ile tüm dünyaya yayılan neredeyse bir kol kalınlığındaki yünler, örgü severlerin ilgi odağı olmaktadır. Bunun yanı sıra bu yünler ile nasıl örgü örüldüğü de merak edilmektedir. Yurt dışında trendler arasında yer alan ve Türkiye’ye de yavaş yavaş gelen bu dev yünler özel şişleri ile örülmektedir. Özel şiş almak istemeyen, marangoza kendi şişini yaptırmak istemeyenler ise çareyi kolda örgü örme tekniği yaparak bulmaktadır.

Sosyal medyada çok sık görülen dev yünler ile yapılan örgüler battaniye olarak çok şık durmaktadır. Örgü seven kişiler, bu yünlerin nerede satıldığını merak etmektedir. İnternet üzerinden özel olarak yurtdışından getirtilebildiği gibi aynı zamanda bazı tuhafiyelerde bulmak mümkün olmaktadır.

 

Kol Örgüsü Başlangıç

Kalın yünlerle kol örgüsü rahatlıkla yapılabilmektedir. Şiş kullanmadan kol örgüsü yapımı için öncelikle ipin ucu sağ elle şişe takılacak gibi tutulur. Bir halka oluşturulacak şekilde ip sağa doğru döndürülür. Sol el ile ipin alt kısmı tutulur. Sol elle tutulan kısmı sağ elinizdeki halkanın içerisinden geçirerek ilmek oluşturun. Başlangıç ilmeğinizi kolun dirsek kısmına geçirin.

Kol Örgüsüyle 1 Saatte Battaniye

Sol elinize şişe ilmek alır gibi ipin ucunu geçirin ve sağ elinizin tüm parmaklarını birleştirerek şiş gibi sol elinizden ilmek alın. 18 ilmek yaptıktan sonra sağ elimizdeki ilmekleri altta kalan ipin üzerinden ilmek geçirerek örmeye başlayın. Sol koldan sağ kola geçerken aynı işlemi tekrarlayın. Örgü istediğiniz boyuta gelene kadar örmeye devam edin. Bitirme işleminde tüm ilmekleri birbirinin üzerinden atlatarak örgüyü bitirin.

Kalın-İpten-Kolda-Battaniye-Örme Kalın İpten Kolda Battaniye Örme

Bir önceki yazımız olan Sakallı İpten Banyo Paspası Yapımı başlıklı makalemizde sakallı ipten banyo paspas örneği, sakallı ipten banyo paspası ve sakallı ipten banyo paspası yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

71 queries 0,456