Home / Örgü / Kalpli Havlu Kenarı Yapımı

Kalpli Havlu Kenarı Yapımı

Kalpli Havlu Kenarı Yapımı

Havlu kenarı zamanımızda çeyizleri baş tacı olarak yapılan örgülerden birisidir. Genç kızların çeyizinde olmazsa olmazlardan birisi olarak havlu kenarları modelleri gelmektedir. Bohçalarda ve daha pek çok yerlerde havlu kenarları modelleri kullanılmaktadır. Makalemizde resimde görüldüğü gibi kalpli havlu kenarı yapımı olarak bu modelin nasıl yapıldığından sizlere bahsetmeye çalışacağız. Bu tür modellerde takip etmeniz gereken şey resime bakara modelin sırasına bakmak. Model kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Modelimiz için gerekli olan ince tığ 21 ya da 22 numara olabilir ve havlu kenarı ipi. İp için çeşitli havlu kenarı ipi markaları vardır. Altın başak ya da ören bayan en bilindik kaliteli havlu kenarı ipleri olarak tercih edilebilir.

Havlu Kenarı Modelimizin Yapılışı

Havlumuza hoş bir görünüm katan havlu kenarı modelimizin yapılışı için öncelikle 25 zincir çekiyoruz. Resimdeki gibi kalbin en köşesinden başlayarak modelimizi örüyoruz. Zincirin üstüne kare ikincisinde içini dört direk şeklinde doldurup 9 adet kare yapıp diğerlerini de resimdeki gibi örüyoruz. Bu şekilde modeli takip ederek örneğimizi örmeye devam ediyoruz. Havlumuzun genişliğine göre dantelimizi örmeye devam ediyoruz. Havlu modelimiz bittikten sonra havlumuzun kenarına dikebiliriz. Örneğimizi beyaz ipten yapmışsak kalplerin kenarlarını renkli iple geçerek havlu kenarımızı daha canlı bir hale getirebiliriz. Renkli iplerle istersek simli havlu kenarı ipleri ile de geçerek modelimizi daha da canlandırabiliriz.

İstediğiniz Yerde Kullanabilirsiniz

El emeği göz nuru olarak tamamladığımız havlu kenarı örneği olarak modelimizi istediğimiz yerde kullanabiliriz. Çeyizimizde, bohçalarda kullanılacağı gibi sevdiğimiz kişilere hediye etmek üzere de örneğimizi tamamlayabiliriz. Çocuklarımızın çeyizi için sandıkta itinalı bir şekilde saklayabiliriz. Ya da evimizin kapısında asmak üzere havlumuzu kullanabiliriz. Kapı aksesuarı olarak el emeği havlumuzu kullanarak evimizi güzel bir şekilde renklendirebiliriz. İstediğimiz renklerde modelimizi resimde görüldüğü gibi örebiliriz. Sade renkler yerine simli, parlak havlu kenarı ipleri de istersek kullanabiliriz. Zevkinize göre havlu kenarınızı ördükten sonra ipinizle uyumlu havlu seçerek örmüş olduğunuz havlu kenarını bu havlunuza dikebilirsiniz. En güzel ve en iyi yerlerde kullanmak dileğiyle….

Kalpli-Havlu-Kenarı-Örnekleri Kalpli Havlu Kenarı Yapımı

Bir önceki yazımız olan Tığla Telefon Kılıfı Örme başlıklı makalemizde telefon kılıfı örme ve Tığla Telefon Kılıfı Örme hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

68 queries 0,507