Home / Dekorasyon / Modern Bir Kanepe Seçmek İçin İpuçları
Trending  Modern Bir Kanepe Seçmek İçin İpuçları
Trending Modern Bir Kanepe Seçmek İçin İpuçları

Modern Bir Kanepe Seçmek İçin İpuçları

Eviniz için mobilya seçimi söz konusu olduğunda, modern bir kanepe almak isteyeceğiniz doğaldır. Çoğu zaman, insanlar ögelerinin ana işlevi ve amacını unutmaya eğilimli oldukları için yeni mobilyalarını satın almaktan aşırı derecede heyecanlı olabilirler. Mesela bir sandalye gibi. Bir sandalye, insanların oturabileceği bir ögedir. Ancak insanlar bu belirgin nedeni unutabileceginden, tarzın ögenin rahatlığı üzerinde kural koyduğu bir sandalye satın almaya eğilimlidirler. Bu nedenle, yeni bir kanepe alırken göz önüne almanız gereken bazı faktörler aşağıda belirtilmiştir.

Oturma Odası Alanınız

Hatırlamanız gereken ilk şey, oturma odanızın boyutudur. Modern bir kanepe satın almayı planladığınız için, yeni parçanın boyutlarının alanınıza sığacağından emin olmalısınız. Aksi takdirde, yalnızca fazladan boşa harcamış olursunuz Bunun için yeni bir koltuğunuzun ne kadar yer kaplayacağını ölçebilmeniz için bir ölçüm cihazı kullanmanız gerekecek.

Renkler

Sadece kanepeyi değiştireceğiniz için, odanızda bulunan diğer öğeleri de göz önüne almanız gerekir. Odanızda bulunan renklerle kolayca karışacak veya eşleşecek modern bir kanepe seçmelisiniz. Bunu yapmak için güvenli bir yol, önceki kanepenizle aynı rengi elde ederek veya odanın ana rengini takip ederek gelişmektir. Bunu yaparsanız, yeni kanepenin odanın içinde bulunan mobilyalarla çakışmayacağından emin olabilirsiniz.

Aynı zamanda, bunu önceden yaparsanız tasarruf edersiniz. Bunun nedeni, bir renk geri kalanla eşleşmiyorsa, aynı renkteki yeni mobilyalar satın almaya mecbur hissettiğiniz bazı durumlar bulunduğundan dolayıdır. Yeni kanepe eşyalarınızın geri kalanı ile eşleşmesini sağlayarak, gerçekten ihtiyacınız olmayan yeni mobilyalar elde etme ihtiyacınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Kanepe Türü

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli şey, ihtiyacınız olacak kanepenin türüdür. Bu, kanepede kaç kişinin oturacağına bağlı olacaktır. Günümüzde pazarda çeşitli kanepeler bulunmaktadır. Orta ve büyük boy kesitli kanepelerden ihtiyaçlarınıza uyacak modern bir kanepeyi seçmeniz önemlidir.

Malzeme

Koltuk türünün yanı sıra, aynı zamanda yeni modern kanepenizin sahip olacağı malzemenin türünü seçmeniz gerekir. Normal seçenekler deri ve kumaştır. Bu kararı verirken, kanepenizi nasıl temizleyeceğinizi de düşünmeniz gerekir. Bir deri kanepenin ekstra bakıma ihtiyacı olacaktır. Öte yandan, bir kumaş kanepe sadece minimal bakıma ihtiyaç duyacaktır.

Bütçe

Düşünmeniz gereken bir diğer  şey bütçenizdir. Yeni bir modern kanepe satın alırken ne kadar ödeyebileceğinizi aklınızda tutun. Bunu yaptığınızda, kendinizi yeni kanepelerinize daha yakın hale getirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Modern Ev Dekorasyonunuz İçin Avize Modelleri 2018 başlıklı makalemizde avize çeşitleri, Avize Modelleri ve avizeler hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

72 queries 1,553