Home / Örgü / Motifli Örgü Şort Yapımı

Motifli Örgü Şort Yapımı

Motifli Örgü Şort Yapımı

Tığ işi, örgü severlerin en çok yaptığı ve sevdiği işler arasında yer almaktadır. Birçok örgü severin aklına tığ işi denildiğinde çeyizlik danteller gelmektedir. Fakat değişen ve gelişen çağla birlikte örgülerin kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Dantelleri evinde kullanmayı sevmeyen genç kızlar, dantel motifli kıyafetleri kullanmayı sevmektedir. Bu nedenle son dönemlerde dantel motifli şort ve bluz modelleri vitrinlerde sıklıkla yerini almaktadır.

Yaz aylarının sıcak günlerinde hem günlük hem plaj kombinlerinde giymek için dantel şort modelleri ideal olmaktadır. Birçok kadının hayalini süsleyen ve yazın kullanmak istediği dantel şortlar, rahatlıkla örülebilmektedir.

Dantel Şort Yapımı

El yapımı eşyalar, kıyafetler, hediyeler kişilerin dünyasında daha anlamlı ve daha özel bir yere sahip olmaktadır. Dantel motifleri, yapımı en zor örgü modelleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yapımı öğrendikten sonra dantel motifleri çok farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Son yılların modasında dantelden yapılma kıyafetler özellikle plaj koleksiyonlarında dikkat çekmektedir. Birçok kadın kendine örmeyi tercih ettiği gibi kullanmadığı dantellerini kıyafetlerini, çanta ve ayakkabılarını süslemekte de değerlendirmektedir. Dantel motiflerinin kullanım alanları kişinin ihtiyaç ve yaratıcılığına göre değişkenlik göstermektedir.

En Basit Dantel Motifinden Şort Örme

Örgüye yeni başlayan kişilerin bile bir parça uğraştığında rahatlıkla örebileceği dantel şort örümü kolay bir motife sahiptir. Motife başlarken öncelikle ipe uygun bir tığla 7 zincir çekilir. Çekilen zincir başından birleştirilir. 3 adet zincir çektikten sonra 24 tane ikili trabzan ile örgüye devam edilir. Doldurma işlemi bittikten sonra 1 ikili trabzan 1 zincir şeklinde sıraya devam edilir. Üst sıraya geçildiğinde zincir çekilen boşluklara 3 adet ikili trabzan yapılır ve üçü bir kapatılır. Aralarda iki zincir çekilir.

Sıra bittikten sonra üst sıraya başlamadan 5 zincir çekilir ve 2 zincirli kısımların boşluklarına sık iğne yapılır. Beş zincir daha çekildikten sonra 2 zincir olan yere batılarak devam edilir. Bu motiflerden şortun büyüklük ve uzunluğuna göre gerekli sayıda yapılması gerekmektedir. Bel kısmına gelecek olanlar yarım tur şeklinde örülmelidir. Tüm motifler birleştirilerek dantel şort modeli tamamlanır.

Dantel-Motifinden-Şort-Örme Motifli Örgü Şort Yapımı

 

Bir önceki yazımız olan Tığla Kolay Yelek Yapımı başlıklı makalemizde şık yelek yapımı, tığ işi motifli yelek örneği ve tığla kolay yelek yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

73 queries 1,658