Home / Örgü / Örgü Amerikan Servis Yapımı

Örgü Amerikan Servis Yapımı

Örgü Amerikan Servis Yapımı

Masa örtüsü yerine Amerikan servis kullanımı yaygınlaşmaktadır. Küçük lekeler için kocaman bir masa örtüsünü yıkayıp kurutmak, ütülemek zor olduğundan küçük Amerikan servisler bu konuda hayat kurtarıcı olmaktadır. Pratik kullanımlarının yanı sıra serviste de şık durmaktadır.

Örgü Amerikan servis modelleri, büyük ilgi çekmektedir. Artan iplerden dahi yapılabilecek Amerikan servis örgü yapılışı özellikle penye iplerden şık durmaktadır.

Penye İpten Amerikan Servis

Penye ip, Amerikan servis yapımı için ideal ip seçenekleri arasında görülmektedir. Tok ve kalın görünümü kullanımı şık bir hale getirmektedir. Öncelikle penye ipten Amerikan servisi örmek için sihirli halka yapıp içini 12 adet ikili trabzan ile doldurmak gerekmektedir. Üst sıraya çıkarken iki zincir çekilir. Zincirlerden sonra tığın üzerine ip alıp zincirin yanındaki boşluğa batıp çıkılır. Çıkma esnası tığdaki 3 ip iki seferde çıkarılarak yapılmalıdır. Her deliğe çift batarak aynı işlem tur bitene kadar tekrarlanır. Sıradaki trabzanları 26ya tamamlamak için baştaki 2 zincirin yanına bir kere daha batılarak sayı tamamlanır.

Amerikan Servis Yapılışı

Üst sıraya geçildiğinde 2 zincir çekilir ve ilk boşluğa çift batılarak trabzan oluşturulur. Bu sıra boyunca tüm boşluklara bu işlemin bir çift bir tek şeklinde yapılması gerekmektedir. Birleştirme esnasında zincirin dibine batılmadan birleştirme yapılmalıdır. Üst sırada 2 zincir çekildikten sonra 2 çift, 2 tek, 1 çift olacak şekilde örgüye devam edilir. Bu sırada birleştirmeden önce 2 zincirin dibine tek batılarak sıra birleştirilir.

Amerikan Servis Bitirme İşlemi

Bir üst sıraya geçildiğinde zincirin dibine tek trabzan yapılır, diğer boşluğa tek yapılır. Tüm sıra boyunca 3 tek, 1 çift şeklinde devam edilir. Birleştirmede bu sırada batma yapmadan direk birleştirme yapılır. Bu sırada 4 tek, 1 çift olarak sıra sonuna kadar örülür.

Son kısımda zincirin yanına batılarak birleştirilip üst sıraya geçilir. Bu sıraya gelindiğinde tüm boşluklara tek batılarak devam edilir. Bu sırada örgü esnasında büzülmeler olabilmektedir. Daha düzgün bir görünüm için ribbon ip ile supla örümü tavsiye edilmektedir. Kenarlar püskül, pon pon gibi aksesuarlarla süslenerek veya sade bırakılarak kullanılabilmektedir.310-Örgü-Amerikan-Servis-Yapımı Örgü Amerikan Servis Yapımı

Bir önceki yazımız olan Motiflerle Battaniye Örme başlıklı makalemizde el yapımı battaniye örmek ve Motiflerle Battaniye Örme hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

65 queries 0,300