Home / Örgü / Örgü Bardak Aksesuarı Yapımı
Örgü Bardak Aksesuarı Yapımı
Örgü Bardak Aksesuarı Yapımı

Örgü Bardak Aksesuarı Yapımı

Örgü Bardak Aksesuarı Yapımı

Bardakların çevresine geçirilen örgü kılıf modelleri son dönemlerde ilgi görmektedir. Hazır satılan bazı kupa ve bardaklarda da bunu görmek mümkün olmaktadır. İster çay fincanına, ister artık mumluk olarak kullanmak istediğiniz bir bardağın etrafına kendi örgü bardak aksesuarı yapılabilmektedir.

Bardak Çevresine Kılıf

Bardak çevresine geçirilen kılıfların kullanımı oldukça pratik olduğu gibi yapımı da bir o kadar kolaydır. Öncelikle zincir çekerek bardak kılıfı örgüsü başlamaktadır. Zincir boyutu, kullanılacak olan bardağa göre değişmektedir. Bu nedenle zincir çektikçe bardağın çevresine dolanarak tam tur olacak şekilde boyutu belirlenmelidir.

Bu örgülerde çok kalın ip kullanmamaya dikkat edilmektedir. Orta incelikteki koton ipler, bu örgü için ideal olmaktadır. İlk sırayı ördükten sonra isterseniz ilk ilmekle birleştirerek büyük bir halka oluşturabilirsiniz. Böylece örgünün çevresinin döne döne örme fırsatı bulur ve son aşamada örgü bardak kılıfı birleştirme işlemi yapmadan rahatlıkla bitirebilirsiniz.

Bardak Kılıfı Örme

Zincir çekme işlemi bittikten sonra üst sıraya dönülerek trabzan, kutu örme tekniği ile örgü örülmeye başlanmaktadır. İstenilen boyuta gelene kadar bu örgü işlemi devam ettirilmektedir. Örgüde kutu kısımlarını yapmak için 3 zincir atlayıp 2 trabzan yaparak örgüye devam etmeniz gerekmektedir. Aralarda zincir çekmeyi unutmamalısınız.

Eğer örgüyü birleştirerek ördüyseniz bitirme işlemi için sadece tığı çıkarıp ipi kesmeniz yeterli olmaktadır.

Örgü Bitirme İşlemi

Düz bir parça olarak ördüğünüzde örgü sonunda iki sırayı birleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için sık iğne tekniği olarak bilinen tığla birleştirme işlemi örgü severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Sık iğne tekniği olarak bilinen teknik, tığa ip dolamadan ilmeğe batma işlemidir. Bunun için iki ucu eğri durmayacak şekilde, karşı karşıya getirmelisiniz. Ardından karşılıklı ilmeklere tığa ip almadan batıp çıkarak iki ucu birbirine birleştirmeniz gerekmektedir.

Örgü bittikten sonra bardağa kılıfı geçirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz üst sırasındaki kutulardan kurdele geçirerek, aksesuarlar dikerek daha renkli ve farklı tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Bardak kılıfı örmek için öncelikle kulpsuz bardaklar seçmeye ve ölçüyü doğru almaya çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Örgü Sırt Çantası Yapımı başlıklı makalemizde sırt çantası örme hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

77 queries 1,314