Home / Örgü / Örgü Cüzdan Yapımı

Örgü Cüzdan Yapımı

Örgü Cüzdan Yapımı

Yanında para taşımak isteyen kişiler için cüzdan ihtiyaç haline gelmektedir. Özellikle bozuk paraların muhafaza edilmesi için cüzdan büyük kolaylık sağlamaktadır. El yapımı ürünleri kullanmaktan hoşlanan kişiler örgü cüzdan modellerini merak etmektedir. Kısa sürede, pratik bir şekilde örülen cüzdanlar hediye olarak da iyi bir seçenek sunmaktadır.

Örgü Bozuk Para Cüzdanı Yapımı

Örgü bozuk para cüzdanı farklı teknikler kullanılarak örülebilmektedir. Örgü severler arasında tığ işi örgü cüzdan modelleri ön plana çıksa da şişle örülebilen modeller de bulunmaktadır. Örgü öğrenmek isteyen kişiler için iyi bir alıştırma da olmaktadır.

Örgü cüzdan yapımı esnasında ip, tığ veya şiş, aksesuarlar, ağız kısmı için çıt çıt, fermuar vb. ürünler yeterli olmaktadır. Evdeki artık iplerden dahi örülebilen bozuk para cüzdanları oldukça kullanışlı olmaktadır.

Şişle Örgü Bozuk Para Cüzdanı Örme

Şişle bozuk para cüzdanı örmek için öncelikle küçük boyutlarda bir örgü yapılması gerekmektedir. En fazla 15 – 20 santimetrelik ilmek alınarak örgüye başlanır. İlk sıra düz haraşo örgü ile örülür. İsteğe bağlı olarak üst sıralarda ister 2 düz 2 ters olarak veya haraşo olarak devam edilir. Bir el boyutuna gelene kadar örgüye devam edilir. Bitirme işlemi yapılarak aynı boyutlarda bir parça daha örülür. Kenarları dikilip ağız kısmına cüzdan sapı veya fermuar yerleştirilir. Üzeri istenilen aksesuarlar ile renklendirilir.

Motiflerden Bozuk Para Cüzdanı Yapımı

Tığ işi bozuk para cüzdanlarında genellikle motifler kullanılmaktadır. Küçük parçalar halinde örülen motifler ideal bir cüzdan boyutunda olmaktadır. Kare, dikdörtgen, üçgen gibi farklı şekillerde motifler örülmesi mümkün olmaktadır. Cüzdanlar için genellikle kare ve yuvarlak motifler tercih edilmektedir.

Motif yapımına başlarken her zaman kullanılan iki teknik bulunmaktadır. 6 zincir çekip baştakine batarak halka yapma ve sihirli halka… İsteğe bağlı olarak bunlardan biri ile motife başlanmaktadır. Halkanın içi 6 tane ikili trabzan ile doldurulur. Üst sırada tüm sıralara tek batılarak 6 trabzan 12 trabzana çıkarılır. İkinci sırada ise bir boşluğa tek, diğerine çift batılarak sıra tamamlanır. Üst sırada üç örülüp 1 artırma işlemi ile devam edilir.

Motif istenilen büyüklüğe gelene kadar artırmaya devam edilip bitirilir. Aynısından bir tane daha örülüp tığla veya dikilerek birleştirilir. Ağız kısmına cüzdan klipsi, fermuar, çıt çıt vb. aksesuar takılır.337-Örgü-Cüzdan-Yapımı Örgü Cüzdan Yapımı

Bir önceki yazımız olan Tabure Kılıfı Örme başlıklı makalemizde Tabure Kılıfı Örme ve tabure kılıfı örmek hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

71 queries 0,864