Home / Örgü / Örgü Sırt Çantası Yapımı

Örgü Sırt Çantası Yapımı

Örgü Sırt Çantası Yapımı

Bir tığ ve yeteri kadar iple örgü sırt çantası yapılabilmektedir. Aynı zamanda malzemeler arasında süsleme yapılacaksa örgü sırt çantası malzemeleri listesine buna uygun düğme, rozet, arma, kurdele gibi malzemelerde eklenmesi gerekmektedir.

Sırt Çantası Örme

Şık bir tığ işi sırt çantası örmek için öncelikle taban kısmını örerek işe başlamanız gerekmektedir. Örgü teknikleri arasında en rahat öğrenilen tekniklerde sık iğne tekniği bu örgü modelinde kullanılmaktadır. Orta kalınlıkta bir ip ile örmek daha rahat örüleceğinden ve bittiğinde daha hoş duracağından ince ipler yerine orta veya kalın ipler tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Çantanın alt tabanını oluşturmak için ipin kalınlığına uygun bir tığ ile 30 zincir çekin. İkinci sıraya başlandığında 2. Zincire sık iğne yaparak başlayın. Ardından diğer 27 zincire sık iğne yaparak örgüye devam edin. Sonraki zincirde 3 sık iğne ile örgüye devam edin. Örgünün diğer tarafına geçildiğinde 27 zincire sık iğne ile devam edin. Kalan son 2 zincire 2şer sık iğne yapın. Örgüye 6 tur boyunca 27 sık iğne ardından artırma işlemi ile devam edin. Sayı artırmalarını sadece köşe kısımlarda yapmayı unutmayın.

Sapların Örülmesi

Taban kısmını ördükten sonra devam etmeden önce çantanın sap kısımlarını oluşturun. İdeal sap boyu için 130 zincir yeterli olmaktadır. Örmeye geçtiğinizde 3 sık iğne yapıp sıra sonuna gelindiğinde sık iğne, trabzan şeklinde örmeye devam edin. Sıra sonunda dönme işleminden önce 2 zincir çekerek dönün. Yaptığınız ilk trabzanı atlayıp trabzan, sık iğne şeklinde örgüye 2 tur devam edip bitirin.

 

Sapları Birleştirme

Çantanın gövde kısmına geçmeden önce taban kısmı ile sapları birleştirmeniz gerekmektedir. çanta saplarını tabana eğri olmayacak şekilde yerleştirdikten sonra kenarlarından sık iğne yaparak birbirine birleştirin.

Çanta saplarını örerken kullanılan sık iğne, trabzan örgü tekniğini sırt çantası örme işleminde de yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi çantanın boyu istediğiniz uzunluğa gelene kadar örün. Çantanın gövde kısmı bittiğinde sapları üst kısımda yan yana gelecek şekilde alt kısımda olduğu gibi birleştirin. Birleştirme işleminden sonra çantanın ağız kısmı için 4 sıra daha uyguladığınız modelle örmeye devam edin.

Örgüyü Bitirme

Ağız kısmını büzgülü yapmak isterseniz bu kısma kurdele, ip veya sık iğneden aynı model ördüğünüz bir kısmı geçirebilirsiniz. Düğmeli modeller içinse aynı modelden bir kapak örerek çantaya birleştirmeniz gerekmektedir.

347-Örgü-Sırt-Çantası-Yapımı Örgü Sırt Çantası Yapımı

Bir önceki yazımız olan Örgü Cüzdan Yapımı başlıklı makalemizde bozuk para cüzdanı örmek, örgü cüzdan ve örgü cüzdan modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

71 queries 0,358