Home / Örgü / Penye İp İle Sepet Örme

Penye İp İle Sepet Örme

Penye İp İle Sepet Örme

Örgü, kadınların uzun yıllardan bu yana hem hobi hem de iş olarak yaptıkları uğraşların arasında yer almaktadır. Yıllar geçtikçe örgü teknikleri, örgülerde kullanılan malzemelerde değişkenlik göstermekte ve gelişmeye devam etmektedir. Örgü örmeyi seven kişiler, son dönemlerde penye iplerden yapılan ürünlere büyük ilgi göstermektedir.

Kısa bir süre önce örgü piyasası içerisine giriş yapan penye ip, birçok kadın tarafından büyük ilgi görmektedir. Evlere çeşitli aksesuarlar, giyim ve aksesuar ürünleri gibi birçok farklı model örgüde penye ipler rahatlıkla kullanılabilmektedir. Terlikten çantaya, battaniyeden pufa kadar birçok örgüde penye ip ile örgü tercih edilmektedir.

Sepet Örgü Modelleri

Penye iplerden yapılan örgüler sosyal medya içerisinde de büyük ilgi görmektedir. Bu örgüleri kişiler hobi olarak yapabildiği gibi aynı zamanda kazanç amacıyla da yapabilmektedir. Daha az malzeme kullanılan, daha kısa sürede biten penye ipten sepet yapımı bu nedenle en sık tercih edilen modeller arasında yer almaktadır.

Oval, yuvarlak, kare gibi çeşitli şekillerde örülen penye sepet modelleri pratik bir şekilde örülebilmektedir. Penye ip ve penye ip için özel tığ ile örülebilen penye sepetler evlerde organizer olarak çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir.

 

Penye İpten Sepet Yapımı

İnternette ve ip satan tuhafiyelerde penye ip modelleri satın alınabilmektedir. Bunlar için özel üretilen tığlar da bu mağazalardan alınabilmektedir. Sepet örmek için gerekli malzemeler bunlardan ibarettir. Penye ile istenilen model ve büyüklükte sepet örmek mümkündür. Bu tamamen kişinin becerisine, zamanına ve yaratıcılığına kalmaktadır.

Penye ile yapılan örgülerde yuvarlak penye sepet modelleri daha rahat örüldüğünden yuvarlak şekil ideal olarak kabul edilmektedir.

Yuvarlak Penye Sepet Örme

Penye sepet örmek için öncelikle sihirli halka yapımı ile başlanmaktadır. Ardından halkanın içerisine 6 adet sık iğne yapılmaktadır. Her sık iğneye ikişer batışla 12 adet sık iğne yapılarak devam edilir. Penye iplerde sıra karışımı sık yaşanmaktadır. Yerinizi belli etmek için bir ip parçası işinizi kolaylaştıracaktır. Her sırada tek sayısı artırılarak 1 çift 1 tek, 1 çift 2 tek şeklinde 7. Sıraya kadar örgüye devam edilir. İstenilen taban büyüklüğüne ulaşıldığında sayıyı hiç artırmadan aynı şekilde örülerek kenarlar tamamlanır. İstenilen boyuta geldiğinde örgü bitirilir.

325-Penye-İp-İle-Sepet-Örme-660x660 Penye İp İle Sepet Örme

 

Bir önceki yazımız olan Amigurumi İle Oyuncak Örme başlıklı makalemizde amigurumi ile oyuncak yapımı, amigurumi örgü tekniği ve amigurumi yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

68 queries 0,533