Home / Örgü / Ponpondan Neler Yapılır?

Ponpondan Neler Yapılır?

Ponpondan Neler Yapılır?

Ponpon denilen teknik ile pek çok kullanışlı şeyler yapılabilir. Ponpondan yapılacaklar olarak paspas, mutfak perdesi, avizelik, süs eşyası, oyuncak, lif, sandalye minderi gibi pek çok şeyler yapılabilir. Bunları çoğaltarak siz de aklınızı ve zekanızı kullanarak ponpon ile daha değişik şeylerde yapabilirsiniz. Tüm bunları yapmak için öncelikle ipten ponpon nasıl yapılır onu öğrenmeniz gerekir. Bu yazımızda ponponun nasıl yapılması gerektiği hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız. Ponpon yapma tekniğini öğrendikten sonra sizler de biraz hayal gücünüzü kullanarak daha farklı objeler de yapabilirsiniz. Ponpon nasıl yapılır, en kolay ponpon yapma tekniği nasıl olur tüm bunların açıklamasını yazımızın devamında bulacaksınız.

Ponpon Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Ponponun kullanılacağı alanları saydıktan sonra ponpon yapma malzemeleri olarak sayabileceklerimiz arasında öncelikle uygun ip gerekir. Yün ipi olarak istediğiniz markada ipi ponpon yapımında kullanabilirsiniz. Ponpon yapmak için ipi sarmak üzere bir miktar karton ve makas gerekecektir. İsteyen ponpon yapma araçları satılmaktadır. Onlardan da alarak kolay ve pratik bir şekilde ponpon yapabilirler. Ponpon yapma aracı olmayanlar için biz size kartondan ponpon yapımını anlatacağız. Ponpon yaptıktan sonra ponponları bağlamak için halı kaydırmaza ihtiyaç duyulur. Büyüklüğüne göre halı kaydırmaz da alabilirsiniz. Halı kaydırmaz olmadan ponponları sabitlemek için yapıştırıcı da alabilirsiniz. Kolay kullanım açısından halı kaydırmaz almanı daha uygun olacaktır.

Ponpon Nasıl Yapılır?

Ponpon için kullanılacak olan malzemelersen sonra şimdi de ponpon nasıl yapılır sizlere onu anlatamaya çalışalım: Ponpon yapımı için farklı teknikler kullanabilirsiniz. Size ponpon yapımında karton ile kolay bir şekilde nasıl ponpon yapılır anlatmaya çalışacağız.

Karton ile ponpon yapımı: Karton üzerine uygun büyüklükte önce büyük daire sonra da dairenin tam ortasına küçük bir daire çizin. İki adet olacak. Sonra daireleri kesin. Ortada da boş daire olacak. İki tane yaptığınız kartonları birleştirin. İpinizi alarak dairelin etrafından hiç boş kalmayacak şekilde sarın ve bitince makasla iki kartonun arasından ipleri kesin. Ortadan ip bağlayın. Kartonları çıkardıktan sonra ponponunuza daire şekli verin. Fazla ipleri keserek ponponunuza şekil verin.

Bir önceki yazımız olan Motifli Örgü Şort Yapımı başlıklı makalemizde Dantel Şort Yapımı ve Örgü Şort Yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

75 queries 0,505