Home / Örgü / Ponpondan Paspas Yapımı
ponpon paspas

Ponpondan Paspas Yapımı

Ponpondan Paspas Yapımı

Ponpon ile yapılabilecek pek çok şeyler içerisinde ponpondan paspas yapımı da yer almaktadır. Yumuşacık bir paspas yapımı için ponpon kullanmak oldukça iyi bir fikir olacaktır. Ponponlarla paspas yapmak için öncelikle ponponun nasıl yapıldığını bilmeniz gerekir. Ponponları yapmayı öğrendikten sonra uygun şekilde ponponlarınızı birleştirerek paspasınız hazırlayabilirsiniz. Paspasınız için gerekli olan malzemeler içerisinde ponponları yapmak için istediğiniz renkte ipler, makas, karton, kaydırmaz halı altlığı gerekmektedir. Ayrıca ponponlarınızı yaparken iplerin etrafı batırmaması için örtü kullanmanız da yerinde olacaktır. Böylece ponponlarınız yaptığınızda kesmiş olduğunuz ip kalıntıları ile eviniz batmamış olur. Bu ufak ve yararlı tüyodan sonra paspasımızım yapımı için öncelikle ponponlarımızın nasıl hazırlanması gerektiğini anlatalım.

Ponponlarımızın Yapılması Nasıl Olur?

Paspasımızı yapmamız için gerekli olan ponpon yapımı için öncelikle istediğiniz renklerde iplerinizi tedarik edin. Sonra ponpon yapımını kartonla yapacaksanız iki adet uygun büyüklükte daireler çizin. Yine dairelerin içine küçük daire çizin tekrar. Bu daireleri keserek ortası boş kalacak şekilde iki daireyi birleştirin ve ipinizi bu dairenin içine dairenin ortası dolana kadar sarın. Sarma işlemi bittikten sonra iki dairenin ortasından ipleri kesin ve tam ortadan sıkıca bağlayın. Kartonları çıkardıktan sonra ponponunuza şekil verin ve fazla kısımları kesin. Ponpon yapımı için dört parmağınızı kullanarak parmaklarınızın etrafından da ipi sarıp ortadan ip bağlayarak bu şekilde de basit ve pratik şekilde ponponunuzu hazırlayabilirsiniz.

Paspasımıza Geçebiliriz

Çok sayıda ponponumuzu hazırladıktan sonra ponpon paspas için paspasımızın hazırlanışına geçebiliriz. Paspasımızı oluşturmak için kaydırmaz halımızı alıyoruz. İster yuvarlak ister, kare, dikdörtgen hangi şekilde istiyorsak o şekile karar vererek ponponlarımızı kaydırmaz halımıza bağlıyoruz. İstediğimiz şekilde kesmiş olduğumuz kaydırmaz halı altlığına ponponlarımızı eşit şekilde bağlayarak tüm tabanı bu şekilde kaplıyoruz. Ponpon ile hazırlamış olduğumuz paspasımızı hazır. Sıcacık, yumuşacık paspasımızı kullanmak üzere istediğimiz yere seriyoruz. Paspasımızın altı için seçmiş olduğumuz kaydırmaz halı ponponlarımızı kolay bir şekilde birleştirmemiz konusunda bize yardımcı olacaktır. İstediğimiz büyüklükte taban keserek büyük, küçük ponponlarla paspaslar hazırlayabiliriz. Makinada kolayca yıkanır paspasımız kullanıma hazırdır.

Bir önceki yazımız olan Modern Dokunuşlar İle Örgü Geleneğini Sürdürün başlıklı makalemizde modern dokunuşlar, örgü modelleri ve yelek malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

74 queries 1,273