Home / Mobilya / Sedir Modelleri

Sedir Modelleri

Birbirinden güzel tasarımlara sahip modern veya klasik sedir modelleri oda dekorasyonuna farklı bir hava veriyor.

Sedir Modelleri ile Nostaljik Dekorasyon

Eskilerde evlerin çıkmalarında pencere önlerinde kullanılan sedirler o zamanki ismiyle deybed sohbet etmek ve zaman geçirmek için kullanılırmış. Daha sonraları ise odaların içlerinde günümüzün koltuk takımları gibi kullanılan ahşap veya demir üzerine minder ve süngerlerin yerleştirilmesi ve üzerlerine şık motifli kumaşlarla süslenmeye başlamış. Günümüzde çok nadir de olsa evlerin içlerinde özellikle şark odası olarak kullanılan bölümlerde kullanılmaktadır. Balkon ve bahçelerde de kullanılmaya devam edilmektedir.

İlk zamanlar topraktan yapılan ve üzerlerine kilim veya minderler konulan sedir modelleri günümüzde ahşap veya metaller kullanılarak yapılmaktadır. Klasik tarz çeşitleri yanında modern sedir modelleri de evlerde hatta cafelerde nostaljik bir hava oluşturmak için kullanılmaya devam etmektedir.

Demir, ferforje, ahşap gibi malzemeler kullanılarak yapılan bu eski tarzı yansıtan mobilyalar, yer kazanmak için sandık gibi uygulamalarda yapılmaktadır. Düz modellerinin yanında sedir köşe takımı çeşitleride odaların köşeleri için kullanılmaktadır. Bazı eskitme ahşap modeller üzerine oyma sedir havasıda verilmektedir.

Özellikle şark odası dekorasyonu örneklerinde çok rastladığımız sedir modelleri bir çok çeşide sahiptir.

Sedir fiyatları ise büyüklüğüne, kullanılan malzemelere, köşe takımı olması gibi faktörler göre farklılık gösterebilmektedir. Sedir fiyatları ortalama 100 TL den başlayarak isteğer göre artış göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan L Gardrop Modelleri başlıklı makalemizde Gardrop Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

77 queries 0,336