Home / Örgü / Tabure Kılıfı Örme

Tabure Kılıfı Örme

Tabure Kılıfı Örme

Ev dekorasyonunda tabureler her alanda kullanılmaktadır. Mindersiz olan tabureler için örgü tabure kılıfları son dönemlerde dikkat çekmektedir. Kare, yuvarlak şekillerde rahatlıkla örebileceğiniz tabure kılıflarını mutfak veya bahçe masalarınızın taburelerinde rahatlıkla kullanmanız mümkündür.

Çocuk odalarında kullanılan yuvarlak, arkası olmayan, küçük taburelere kılıflar çok yakışmaktadır. Bir gün içerisinde rahatlıkla örebileceğiniz tabure kılıflarını, örgüye yeni başlayan kişiler dahi rahatlıkla örebilmektedir.

Yuvarlak Tabure Kılıfı Yapımı

Birçok farklı renk ip kullanarak neşeli, enerjik bir görünüm oluşturabilirsiniz. Üstelik bu örgü modeli evdeki artık ipleri değerlendirme konusunda da başarılı bir geri dönüşüm projesi olmaktadır. Öncelikle kılıfı örmeye orta kısmından başlamak gerekmektedir. Bu nedenle sihirli halka yapılmalıdır. Sihirli halka yapmak için ipin uç kısmından küçük bir parça yuvarlak şekilde tutulur. Halkanın ortasından batıp ip alarak trabzan oluşturun. Bu teknik zor geliyorsa 6 zincir çekip en baştaki zincire batarak da halka oluşturma yapılabilmektedir.

Halkanın içerisine 8 adet sık iğne yaparak örgüye başlayın. Birinci turu 8 sık iğne ile bitirip tabure kılıfı örmek için ikinci turda ilmeklerin üzerine çift batarak sık iğne sayısını 16ya çıkarın. üçüncü sıraya geçtiğinizde aynı teknikle 32 adet sık iğne oluşturun.

 

Yuvarlakların Oluşturulması

Dördüncü tura başladığınızda örgünüzdeki sık iğneleri ikişerli gruplara ayırarak aralarına 2 zincir çekin. Böylece örgünün yuvarlaklarını oluşturmuş olmaktasınız. Üst sırada yuvalara tek zincir çekip oluşturduğunuz aralara üçlü trabzan yapın. Bu aşamada üç trabzanın son ilmeklerini beraber örmeyi unutmayın. 6. Sırayı örerken yine aralara iki zincir çekin. Oluşturduğunuz yuvalara üst sıraya geçtiğinizde 3lü trabzan yapın. Bu kısımda aralarda zincir çekmeyerek yuvaları atlayın. Son iki sırada uygulanan tekniği devam ettirerek istediğiniz büyüklüğe kadar örün. Tabureye daha rahat geçirmek için kenarlara lastik örgü yapabilirsiniz.

 

Kare Tabure Kılıfı

Kare tabureler için kılıf örmek yuvarlak taburelerden daha kolay olmaktadır. Küçük motifler veya büyük tek bir motif şeklinde kısa sürede tabure kılıfını oluşturmanız mümkündür. Kare motif yapımı için sihirli halka içerisine 3 dolgu 1 ara zincir şeklinde doldurmalısınız. Köşelerde tek zincir çekip aynı boşluğa 3 dolgu daha yaparak köşeleri belirleyin. Boş alanlara 3 dolgu şeklinde kare motifinizi istediğiniz büyüklükte örün. Kenara yine lastik örgü ile kolay bir kullanım sağlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Organizer Örme başlıklı makalemizde organizer yapımı, örgü organizer yapımı ve tığ işi organizer örgü modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

75 queries 0,326