Home / Örgü / Telefon Kılıfı Örme

Telefon Kılıfı Örme

Telefon Kılıfı Örme

Gün boyunca en sık kullanılan ve kişilerin en önemli kişisel eşyaları haline gelen telefonlar için birçok farklı kılıf modeli bulunmaktadır. Satılan kılıflar arasında zevkinize uygun, istediğiniz gibi bir kılıf bulamıyorsanız örmeyi deneyebilirsiniz. Kısa sürede, pratik bir şekilde örebileceğiniz örgü telefon kılıfları oldukça şık ve kullanışlı modeller olarak beğeniye sunulmaktadır.

Örgü Telefon Kılıfı İçin İp Seçimi

İsteğe bağlı olarak tüm örgülerde tüm ipler rahatlıkla kullanılabilmektedir. Fakat kullanım kolaylığı ve daha şık durması açısından bazı örgü modellerinde özellikle örgü iplerinin dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Telefon kılıfları gün içerisinde sık kullanılan malzemelerden olduğu için kullanışlı olması önemlidir.

Bu nedenle örgü telefon kılıfı yapımı için seçilecek olan ipin yakmamasına, kişiyi kullanırken bunaltmamasına, leke tutmama, makinede yıkanma gibi özellikler taşımasına bakılması gerekmektedir. Penye ipler son dönemlerde bu nedenle sık kullanılsa da penye iplerdeki bazı eşitsiz kalınlıklara sahip olmak örgünün kötü durmasına neden olabilmektedir. Telefon kılıfı örmek için en ideal koton ipler olarak görülmektedir.

Telefon Kılıfı Örümü

Telefon kılıfı örmeye başlarken 5.5 numara tığ kullanmak gerekmektedir. Bu tığ kalınlığına uygun kalınlıktaki koton iple kılıf örümü başlanmalıdır. İsteğe bağlı olarak farklı renkler bir arada kullanılabilmektedir. Telefon ebatına göre zincir çekerek örme işlemine başlanır. Genellikle 10 zincir çekilmesi yeterli olmaktadır.

Boyuta uygun zincir çektikten sonra ekstra iki zincir daha çekilir. Bunun ardından dönülerek üçüncü zincire 3 trabzan yapılır. Geri kalan tüm zincirlerde aynı şekilde trabzan yapılarak örülür. Bu aşamada eksiltme ve artırma işlemi yapılmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu şekilde örme telefon uzunluğuna göre ayarlanarak, istenilen uzunluğa gelene kadar devam ettirilir.

Arka Kısım Örme

Telefon kılıfının örülen ilk parçası ön kısmı oluşturmaktadır. Arka kısmı oluşturmak için tekrar aynı parçadan bir tane daha örülmesi gerekmektedir. İki parça örüldükten sonra eğri durmayacak şekilde sık iğne tekniği ile birleştirilir. Bu aşamadan sonra örgü telefon kılıfı modeli hazır olmaktadır.

Kişiler kendi zevkine göre, küçük bir kapak örme, zincir çekip arka kısma birleştirip ön kısma bir düğme ekleyerek ağız kısmını oluşturma gibi süsleme işlemleri yapabilmektedir.rgü-telefon-kılıfı-yapımı Telefon Kılıfı Örme

Birbirinden farklı cep telefonu örgü kılıfı modelleri için  galerimizi inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Örgü Bardak Altlığı Yapımı başlıklı makalemizde örgü bardak altlığı ve örgü bardak altlığı modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

77 queries 0,982