Home / Örgü / Tığ İle Kolay Atkı ve Bere Yapımı

Tığ İle Kolay Atkı ve Bere Yapımı

Sizlere bu yazımızda yapımı oldukça basit ve kolay olan tığ ile kolay atkı ve bere yapımı olarak resimde görülen modelimizden bahsedeceğiz. Oldukça basit bir teknik ile yapılan modelimizin yapılışı resimde görüldüğü üzere tığ ile çok basit bir şekilde yapılmaktadır. Örneğimiz için gerekli malzemeler içerisinde 8 numara tığ, renkli ipler gereklidir. Gerekli malzemeleri tedarik ettikten sonra modelimizi resimde görüldüğü üzere yapmaya başlayabiliriz. Model kendini kolaylıkla gösterdiği için resme bakarak ta nasıl yapıldığını rahatça anlayabilirsiniz. Biz yine de örneğimizin nasıl yapıldığı konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Böylece modeli çok daha rahat bir şekilde anlayarak yapmaya başlayacaksınız.
Modelimizin Yapılışı
Resimde görüldüğü gibi atkı ve bere yapımı için öncelikle belirttiğimiz gibi iplerimizi tedarik ediyoruz. İstediğimiz renkleri seçerek renkli ipler ile her sırada değişik iplerle modelimiz örüyoruz. Örnek uzunlamasına yapılmaktadır. 100 ya da 120 zincir çekerek başlayalım. Aralarını resimde görüldüğü gibi doldurarak her sırada farklı ip kullanarak şalımızı bu şekilde örmeye devam edelim. Şalımız bittikten sonra saçakların yapımı içinde tüm renklerin karışımından yararlanabiliriz. Bu şekilde örerek şalımızı bitirdikten sonra aynı şekilde beremizi de bu şekilde örerek yapmaya devam ediyoruz. İster resimlerdeki renklerde ister kendi seçtiğimiz renklerdeki iplerden alarak örnekteki gibi şalımızı ve beremizi örerek modelimizi tamamlıyoruz.
Şık Bir Model Olarak Şalımızı Kullanabiliriz
Dışarı çıkarken kullanabileceğimiz şık atkı ve bere modelimiz hazır. İstediğimiz yere giderken dışarı çıktığımızda üzerimize takıp çıkabileceğimiz atkın ve beremiz ile kombinimizi tamamlayabiliriz. Şık bir çanta ve ayakkabı ile giyimimizi tamamlayarak çok daha şık olabiliriz. Model görüldüğü gibi oldukça pratik ve kolay olarak yapılmasının yanı sıra aynı zamanda çok tan şık durmaktadır. Tek başına bile etkili bir model olarak yeterlidir. Sonbahar aylarında ya da soğukların yeni başladığı zamanlarda dışarı çıkarken şalımızı takabiliriz. Güzel ve farklı bir model arayışında olanlar için basit örgü tekniği ile atkı ve beremizi kolay bir şekilde örebiliriz. Modeldeki gibi örneğimizi tamamladıktan sonra kullanmaya başlayabiliriz.

Sizler için farklı modellerde  tığ ile yapılmış atkı ve bere modellerine galerimizden bakabilirsiniz.

 

About yzy

75 queries 1,788