Home / Örgü / Tığ İşi Organizer Örme

Tığ İşi Organizer Örme

Tığ İşi Organizer Örme

Evleri daha düzenli tutmaya yardımcı olan, sağda solda kalabalık yaratan eşyaları bir araya getiren organizer modelleri büyük ilgi görmektedir. İnternette ve mağazalarda satılan modellerin yanı sıra evde kendiniz yapabileceğiniz modeller de ilgi görmektedir. İstediğiniz zaman makinede, elde yıkayabileceğiniz tığ işi organizer örgü modelleri pratik kullanımları nedeniyle tercih edilmektedir.

Tığ İşi Organizer İçin Gerekli Malzemeler

Tığ işi organizer örgü modelleri, örgü severlerin rahatlıkla örebileceği modellerin arasında yer almaktadır. Bir askılık, orta kalınlıkta ip, ipe uygun tığ ve süsleme aksesuarları organizer yapımı için yeterli olmaktadır. Aynı kalınlıkta farklı renk artık iplerle hem değerlendirme hem de hoş, rengârenk bir tasarım yapmanız da mümkün olmaktadır.

Örgü örmeye yeni başlayanlar örgü organizer yapımı konusunda çekingen davranmaktadır. Örgü organizer yapabilmek için ciddi örgü bilgisi gerekmemektedir. Sık trabzan yapımı ve tığ ile motif örgü modelleri kullanışlı bir organizer için yeterli olmaktadır.

Organizer Örme Tekniği

Tığ ile organizer örerken öncelikle trabzanlar ile başlangıç yapılmaktadır. Bunun için organizerin olmasını istediğiniz büyüklüğe uygun olarak zincir çekilmelidir. Bir metre yardımı ile çektiğiniz zinciri ölçerek bunu öğrenebilirsiniz.

Trabzan yaparken zincir istenilen uzunlukta çekildikten sonra tığın dibindeki zincirin ortasına tığın üzerine ip alarak batılır. Tığ, ipin içerisinden çekilerek iki seferde çıkılır. Aralara zincir çekmeden tüm zincirlere aynı işlem yapılır. Artırma işlemi yapılacaksa sıra sonu ve başlarında zincir çekilerek bu işlem yapılır. Örgü sırası bittiğinde diğer sıraya dönülür ve aynı işlem uygulanarak istenilen uzunluğa gelene kadar örgüye devam edilir.

Organizer Cebi Yapımı

Organizer üzerine ister tek ister çift ister daha çok göz yapmak mümkündür. Tığ işi örülen motifler organizer cebi yapımı aşamasında yardımcı olmaktadır. 6 zincir çekilip baştaki zincire batılarak halka oluşturulur. Halkanın içerisine 6 trabzan yapılır. Üst sıraya geçildiğinde boşluklarda köşeler için 3 dolgu, 1 zincir, aynı boşluğa 3 dolgu daha, diğer boşluğa 3 dolgu şeklinde örülerek kare motif oluşturulur. Motif istenilen büyüklüğe geldiğinde büyük parçanın üzerine zincir çekme tekniği ile birleştirilir veya dikilir. Arka kısmına astar geçirilip, askının orta kısmına takılarak kullanılır.314-Tığ-İşi-Organizer-Örme Tığ İşi Organizer Örme

Bir önceki yazımız olan Örgü Amerikan Servis Yapımı başlıklı makalemizde Amerikan servis örgü yapılışı, Amerikan servisi örmek ve Örgü Amerikan Servis Yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

68 queries 0,507