Home / Örgü / Tığla Penye İpten Kolay Paspas Yapımı

Tığla Penye İpten Kolay Paspas Yapımı

Tığla Penye İpten Kolay Paspas Yapımı

Kolay örgü teknikleri içinde tığ ile örgü ilk sıralarda gelmektedir. Şişle örmeye göre tığ ile örmek daha kolay ve pratiktir. Bu makalemizde sizler için tığla penye ipten kolay paspas yapımı olarak basit ama çok şık duran bir paspas yapımından bahsedeceğiz. Çok kolay olan bu paspası yaparken çok ta zevk alacaksınız.

Paspasımızı örmek için gerekli olan 8 numara tığ ve penye ipi. Resimde görüldüğü gibi paspasımız iki renkten yapılmıştır. Sizler de arzunuza göre istediğiniz renklerde paspasınızı örebilirsiniz. Biz iki renkten paspasımızın nasıl örüldüğünü makalemizde anlatmaya çalışacağız. Sırası ile paspasımızın yapılışı için paspasımızın yapılışını anlatalım.

bandicam-2017-09-17-17-02-48-033 Tığla Penye İpten  Kolay Paspas Yapımı

Paspasımızın Yapılışı

Paspasımızın yapılışı için penye ipten paspas yapımı için ortadan yapmaya başlıyoruz. Ortadaki gri iple 16 adet yuvarlağın içine ikili trabzan yapıyoruz. Pembe ipe geçerek ikili trabzan şeklinde ikinci sıramızı örüyoruz. Üçüncü sırada gri ipte trabzanları yaparken 1-2-1-2 şeklinde gidiyoruz. Bu şekilde 3 sıramızı tamamlıyoruz. Trabzanların arasındaki mesafeyi bu şekilde açarak tam ve düzgün bir şekilde yuvarlak paspasımızı yaparken aynı zamanda paspasımızı büyütme işlemini de yapmış oluyoruz. Bu şekilde ilk üç sıramızı söylediğimiz sayışlarda trabzanlar örerek tamamlamaya çalışıyoruz. Bu şekilde düzgün bir şekilde dairemizi oluşturmaya başlıyor ve paspasımızı gitgide büyütmeye devam ediyoruz. Sonraki sıralar için de nasıl devam ettiğimiz anlatamaya çalışalım:

Paspasımızı Büyütmeye Devam Edelim

bandicam-2017-09-17-17-02-48-033 Tığla Penye İpten  Kolay Paspas Yapımı

İlk üç sıramızı bitirdikten sonra penye ipten kolay paspas örneğimiz için paspasımızı büyütmeye devam ediyoruz. Sonrasında dördüncü sırada da 1-1-2-2 trabzan şeklinde örmeye devam ediyoruz. 5. Sırada 1-1-1-2-1-1-1- 2 şeklinde giderek her sırada tekli trabzanların sayısını arttırarak bu şekilde paspasımızı büyüterek örmeye devam ediyoruz. Bu şekilde hem düzgün bir şekilde yuvarlak oluşuyor hem de paspasımız her sırada biraz daha büyümeye devam ediyor. İstediğimiz kadar paspasımızı büyütmeye devam edebiliriz. Resimdeki gibi son sıra bittikten sonra iki zincir çekip direkler yaparak motif yaparak paspasımızın kenarlarını da yaptıktan sonra paspasımızı tamamlıyoruz. Bu şekilde paspasımızı güzel bir şekilde tamamlıyoruz. İyi Günlerde Kullanın…

Bir önceki yazımız olan Kalpli Havlu Kenarı Yapımı başlıklı makalemizde havlu kenarı örneği ve kalpli havlu kenarı hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

67 queries 0,295