Home / Örgü / Tığsız, Şişsiz Örgü Tekniği

Tığsız, Şişsiz Örgü Tekniği

Tığsız, Şişsiz Örgü Tekniği

Örgü yapmak pek çok kişiler için stresi atmak için iyi bir alternatif olabilir. Örgü ile kişi bir şeyler üretmenin mutluğunu yaşarken aynı zamanda örgü örme sayesinde tüm yorgunlukları, stresleri, sıkıntıları da bir kenara bırakarak motive olmaktadır. İyi bir terapi yöntemi olarak örgü ideal bir yöntem olarak düşünülebilir. Örgü yapmak için ihtiyaç olan malzemeler ip, şiş ya da tığ gibi bilinen araçlardır. Biz bu yazımızda şiş olmadan, tığ olmadan da nasıl örgü yapılır bunu anlatamaya çalışacağız. Bu yöntem ile hem çok zevk alacak hem de farklı bir örgü tekniği öğrenerek kendiniz örgü alanında geliştirmiş olacaksınız.

Tığsız, Şişsiz Örgü Nasıl Yapılır?

Örgü teknikleri olarak tığsız, şişsiz örgü tekniği olarak öncelikle bu tekniği uygulamak için gerekli malzemeler içerisinde büyük bir mukavva ve ip gereklidir. Örgünüze başlamak için mukavvanızın kenarından ipinizi baştan aşağı sarın. Mukavvayı iyice kapatana kadar ipleri yukarıdan aşağı sararak mukavvanızı tamamen iple kaplayın. Bu işi halı dokuma gibi düşünün. İpleri iyice sıkı olacak şekilde mukavvanın etrafından geçirdikten sonra sıra geldi ipinizi dokumaya. Mukavvanın etrafından sardığınız iplerin arasına yine ipinizi alarak bir ip altta bir ip üstte gelecek şekilde iplerin arasından ipinizi geçirin. Her sırayı bir alttan bir üstten olacak şekilde ipleri geçirerek örgünüzü dokuyun. Yukarı kadar geldiğinizde kolay dokumak  için üstten çektirerek mukavvanın boş kalan kısımlarını da aynı şekilde boş kısım kalmayacak şekilde dokumaya devam edin.

Harika El Dokuması Ürünler Elde Edin

Bu şekilde dokuma tekniği ile tığsız ve şişsiz dokuma tekniği kullanılarak pek çok güzel el dokuması ürünler yapabilirsiniz. Kilim, paspas, şal, battaniye gibi daha pek çok ürün elde edebilirsiniz. Hem yapımı kolay hem de çok zevkli bir teknik olarak bu tekniği kullanarak birbirinden güzel el emeği göz nuru güzel örgüler yaparak sevdikleriniz şaşırtabilir. Onlara hediye olarak bu güzel emek ile hazırlanmış ürünlerden götürebilirsiniz. Yapımı diğer örgü tekniklerine göre çok daha basit olan bu teknik ile sizler de hayal gücünüz ile farklı ürünler de hazırlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ponpondan Oyuncak Yapımı başlıklı makalemizde Ponpondan Oyuncak Yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

75 queries 0,450