Home / Dekorasyon / Vintage Tasarım Nedir

Vintage Tasarım Nedir

Postmodernizm etkisiyle modernizmin yenilikçi bakışı yerine geçmişe dönüş hayatımızın her alanında kendini göstermiştir. Vintage olarak tabir edilen geçmiş dönemin çizgileri çağımızın modern etkileriyle birleşmiştir. Mimari, dekorasyon, mobilya, moda ve saç stillerinde yakın geçmişin tasarımları tekrar günlük kullanımda hayatımıza girmiştir. Özellikle mimaride uzak geçmişe kadar gidilmiş; barok ve yunan mimarisi birçok modern tasarımlarda yeniden hayat bulmuştur. Moda da ise geçmişte kullanılan renk, çizgi ve tasarımlar tekrar modacılar tarafından tasarlanmış; özellikle 2000’li yılların başından itibaren yeniyi üretme algısı modacılar tarafından reddedilmiş geçmiş dönemlerin moda anlayışı günümüzün modern çizgisiyle harmanlanmıştır.

Aksesuar ve kadın giyimde kendini gösteren vintage tasarımlar ve saç modelleri modanın vazgeçilmez öğeleri arasında yerini almıştır. Vatka, ara boy etekler, İspanyol paça pantolonlar, apartman topuk ayakkabılar, geniş ve yüzü saran gözlükler dünyaca ünlü moda tasarımcılarının koleksiyonlarında yerini almıştır. Tasarımcılar daha da ileri giderek Helenistik dönemin uzun ipek elbiselerini, bileklere takılan kelepçe model bileklikleri, antik takılar ve kıyafetleri modernleştirerek günlük kullanıma sunmuşlardır. Vintage kendi başına bir moda akımı olarak sokak modasına yansıyarak etkilerini göstermiştir. Herkes tarafından beğenilen birçok ünlü sanatçının eski kıyafetleri modernize edilerek moda takipçilerinin beğenisine sunulmuştur.

Mimari ve mobilya tasarımlarında da antik etkiler dikkat çekmektedir. Yunan sütunları, barok mimarisinin sivri ve köşeli yapıları çağımızın modern malzemelerinin arasında yerini almıştır. Mobilyada ise ‘’pop-art’’ın renkli tasarımlarından etkilenilerek tasarımcılar koltuk, sehpa ve ev aksesuarlarına baskılar yapmıştır. Mobilyada sfenks şeklinde masalar, lambalar hatta koltuk tasarımları yapılmıştır. Birçok antika oyma masalar ünlü tasarımcılar tarafından restore edilerek açık arttırmaya çıkarılmıştır. Özellikle İtalya’da postmodern mobilya adıyla anılan birçok vintage mobilya tasarımları beğeni toplamıştır.

Ünlü sanatçıların tabloları seri baskıya giderek duvar kâğıtları ve aksesuarlarda kendini göstermiştir. Fotoğraflar sanatında ise teknolojinin sınırları zorlanmış ve sanatçılar çıkmaza girerek geçmişe dönüş yapmıştır. Fotoğraflarda ışık yansımaları ve eskitmeleri göz ününde tutarak fotoğrafta vintage etkisini hissettirmişlerdir. Ünlü fotoğrafçılar katalog tasarımlarında tarihi mekân, eski evler ve çiftlikler gibi yerleri tercih etmişlerdir. Dekorasyonda ise özellikle 60 ve 70’li yılların mutfak ve salon tasarımları model alınarak desenli duvar kâğıtları, antika objeler kullanılmaya başlanmıştır.

Tasarımlarda özellikle soft, canlı renkler ve çiçekli desenler dönemin karakteristik özelliklerine bağlı kalınılarak vurgulanmıştır. Saç modellerinde ise kabarık saçlar, düşük modelli topuzlar ve kısa saç tasarımları saç stilistleri tarafından defilelerde kullanılmıştır. Özellikle makyajda abartılı eyeliner ve göz makyajı vurgulanarak kadınların gözleri ön plana çıkarılmıştır. Tekrardan Marliyn Monroe moda ikonu haline gelmiştir. Vintage tasarımlar modernizmi savunan tasarımcılar tarafından tepki toplasa da bir andan büyük ses getirmiştir ve gerek sanatçılar gerekse toplum tarafından oldukça fazla beğeni toplamıştır.

Vintage tasarımlar dünyada sanatsal bir akım olarak yayılmış; insanların geçmişe duydukları özlem anti-modern tasarımlarda hayat bulmuştur.

Bir önceki yazımız olan IKEA 2018 TV Ünitesi Modelleri başlıklı makalemizde IKEA, ikea 2018 tv üniteleri ve IKEA TV üniteleri çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

79 queries 1,658