Home / Dekorasyon / Yatak Seçimi Nasıl Yapılır

Yatak Seçimi Nasıl Yapılır

Yatak odalarının esas eşyası olan yataklar seçilirken çok dikkatli olunmalıdır. Gece yattığınızda iyi bir uykuya dalmak istiyorsanız dekorasyona uygun ve rahat bir yatak seçilmelidir.

Seçilen yatağın sağlık tarafından destekleyici olması gerekmektedir. Yatağın kumaşı çok önemlidir. Jakarlı kumaşlar sağlık açısından tercih edilmez. Pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Yatağın sert yada yumuşak olmaması gerekir. Orta sertliğe sahip bir yatak olmalı ve ortopedik özelliği olmalıdır. Belinizde sorun varsa yatak seçimi daha önemlidir.

Standart çift kişilik yatak ölçüleri 160 cm – 200 cm ya da daha geniş olan 180 – 200 cm olarak satışları yapılmakta.

Yatağın boyunuza uygun olarak seçilmesi çok önemlidir. Yatak boyunuzun uzunluğundan 15 cm kadar uzun olmalıdır.

Klasik yatak odasına sahipseniz altı kısmının bazalı olmaması gerekmektedir. Yere yakın olan yataklar daha uygundur. Yatak başlığı ise oymalı olan modellerden tercih edilmelidir. Yatak odanızda modern bir görünüm varsa yatak başlığı sade olmalıdır. Spor görünümde olan işlemesiz kumaşlar veya deri yüzeyli kumaşlar kullanılmalıdır.

Retro tarzda döşenmiş olan yatak odasına sahipseniz seçilmiş olan renkler farklı yatak tercih etmenize olanak tanır. Yatak başlıklarını da değişik modellerden tercih edebilirsiniz. Yatak başlığında ise geometrik şekilli yatak başlıkları tercih edebilirsiniz. Ayrıca retro yatak odası dekorasyonunda çarpıcı renkler kullanarak odayı renkli hale getirebilirsiniz.

Vintage tarzında yatak odası dekorasyonuna sahipseniz eskitme yataklardan yardım alabilirsiniz. Koyu veya açık ahşap renklerini kullanarak vintage tarzında bir yatak seçebilirsiniz. Mekan bakımından sıkıntı yaşıyorsanız yatağınız bazalı olmalıdır. Bazasız olan modeller şık görünse de bazalı olan yataklar depolama alanı için uygundur.

Bir önceki yazımız olan Modern Ev Dekorasyonunuz İçin Avize Modelleri 2018 başlıklı makalemizde avize çeşitleri, Avize Modelleri ve avizeler hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

77 queries 1,122