Home / Dekorasyon / İlham Verici Yatak Odası Dekorasyonları

İlham Verici Yatak Odası Dekorasyonları

Yatak odası, evlerin en önemli ve en çok zaman geçirdiğimiz odasıdır. Günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için, dışarı çıkmadan önce hazırlanmak için, hastalık süresince dinlenmek için veya evliliğimizin bir parçası olarak kullandığımız bu odanın eşyaları, rengi, işlevselliği kısacası tüm ayrıntısı çok önemlidir. Bize iyi hissettiren renklerden oluşmuş, sevdiğimiz mobilyalarla tasarlanmış yatak odasında uyumak iyi hissettirir ve ruhsal sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Gece süresince iyi hissettiğimiz bir odada uyuyup sabahları gözlerimizi yine o odada açıyor olmak gün içindeki verimimize ve mutluluğumuza yansır. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki her dekorasyon farklı bir zevkin ürünüdür. Herkes birbirinden farklı renk, mobilya türü ve dizayn zevkine sahiptir. Farklı zevklerin ürünü olan yatak odalarımız için tek bir stil sunmak zordur. Fakat yatak odası dekorasyonu sırasında tercih edilmesi ve edilmemesi gerekenler bizlere ufak tüyolar verebilir.

Yatak Odası İçin Renk Seçimi

Herkes, birbirinden farklı renkleri sever. Yaşam alanında da bu renkleri yansıtmak ister. Fakat sevdiğimiz renkleri yatak odasında nasıl kullanmalıyız? Bu renkleri yatak odalarımıza nasıl yansıtabiliriz?

Beyaz

Yatak odasında tercih edilen renklere baktığımızda en yaygının beyaz renk olduğunu görmekteyiz. Fresh ve aydınlık bir ortam isteyenler için bu renk çok revaçtadır. Duvarları beyaz olan bir yatak odası için aksesuar ve yatak örtülerinde hafif renkler tercih edilebilir ve bu beyazlığı aksesuarlar ile zenginleştirebiliriz.

Yeşil

En çok tercih edilen renk sıralamasında ikinci sırada yeşil geliyor. Yeşil dinlendirici bir renk. Yeşil rengini yatak odalarında kullanmak isteyenler yeşilin en açık tonlarını tercih ederlerse bu güzel bir uygulama olacaktır. Koyu yeşil tonlarını tercih etmek isteyenler ise tek bir duvarı bu renge boyayıp diğer duvarlarda tamamlayıcı renkler kullanılabilir.

Mavi

Üçüncü sırayı ise mavi almakta. Dinlendirici, huzur verici bir renk olan mavinin kullanımıyla her sabah rahatlamış ve dinlenmiş olarak uyanmak mümkün. Açık mavi gökyüzünü yatak odasına getirir. Beyaz ve mavi kombinasyonu ile birlikte uygun aksesuarlarla yatak odalarına bahar gelir.

Mor

Diğer tercih edilen renk ise mordur. Mor asilliğin ve zenginliğin rengidir. Ayrıca romantizmi ortaya çıkaracak bir renktir. Koyu mor renk olarak duvarlarda çok tercih edilmemelidir. Bu odayı karanlık ve rahatsız edici yapabilir. Duvarlarınız lavantayken, küçük aksesuarlarınız koyu mor olabilir.

Gri

Tercihler arasında son günlerde önemli bir yer edinen gri rengi çok zarif ve her tür mobilyaya uyum sağlayacak bir tercihtir. Gerçekten de her renge uyum sağlayan bu renk duvarlar gri aksesuarlar uygun renk çok güzel bir ortam yaratacaktır.

Toprak Tonları

Toprak tonları da yatak odalarında sevilen bir renktir. Beyaz ve bej renklerle birlikte tamamlanması durumunda yatak odanız göze hitap eden bir odaya dönüşür.

Pembe

Pembe de kadınlar için yatak odalarında oldukça tercih edilen bir renktir. Odaya şirin bir hava katan ve iç açıcı olan bu rengin kullanımı genellikle pudra tonları olursa yatak odası için daha uygun olur. Koyu pembe tonları pastel içeriğinden dolayı göz yorar ve dinlendirici bir oda ortamı oluşturmaz.

Kırmızı

Kırmızı ise tutkunun rengi olduğu için yatak odasında oldukça tercih edilir. Cansız kırmızı tonları kullanımı yaygındır. Kırmızının fazla kullanımı ise uyku sorunları yaşatabilir.

Kullanılması Önerilmeyen Renkler

Pastel tonları yatak odaları için en az tercih edilen renklerdendir. Bunlara örnek turuncu, sarı, kırmızının pastel tonları verilebilir. Kullanımı yatak odası için uygun olmayacaktır.

Aksesuar Kullanımı

Aksesuarlar, bir odanın atmosferini değiştiren ayrıntılardır. Aksesuarların dengesi ve kullanım şekilleri çok önemlidir. Fazla kullanılan aksesuarlar karmaşa yaratırken, az kullanım ise çok boşluk oluşturabilir. Romantik bir hava için; yatak odasında mumlar, yatak üzerinde tül, çiçekler ve güzel kokular yayan aksesuarlar, romantik görünümlü perdeler güzel bir seçenek olacaktır. Mobilya tercihleri, kişiye göre çok değişkenlik gösterir. Sade mobilyalar ya da ağır mobilya tercihleri, yatak odasının sahibinin zevkidir. Mobilyalar ne olursa olsun aksesuarlarla uyumuna dikkat etmek gerekir. Fazla biblo, fazla göz önünde duran eşyalar huzursuz bir hava yaratacaktır. Odanız küçük ise derinlik oluşturmanız adına ayna tercih etmeniz odayı büyük gösterecektir. Duvarlara asacağınız sade ve güzel bir tablo odaya bir zenginlik kazandıracaktır.

Aydınlatma Tercihleri

Dinlendiğiniz odada aydınlatmaların fazla olması rahatsız edicidir. Loş ışık her zaman yatak odası için uygun bir tercihtir. Başucu kitabınızı okumak için başucu aydınlatması ya da yine odanın derinliğini arttırmak için gergi tavan odanın içinde oldukça güzel bir aydınlatma ayrıntısı oluşturacaktır.

Bir önceki yazımız olan IKEA 2018 TV Ünitesi Modelleri başlıklı makalemizde IKEA, ikea 2018 tv üniteleri ve IKEA TV üniteleri çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About yzy

72 queries 9,411